V srdci stroje

(festivalový název)
  • Bulharsko In the Heart of the Machine (více)

Srpen roku 1978, metalurgický závod. Běžný pracovní den pro brigádu vězňů odpykávajících si tresty za nejtěžší zločiny. Když v jednom ze strojů najdou něco, co tam rozhodně nemá být, nečekaný příliv milosrdenství je přiměje zabarikádovat se v cechu a vzít své dozorce jako rukojmí. Riskují svůj život, protože potřeba zachovat se lidsky v nelidských podmínkách je někdy silnější než pud sebezáchovy a touha po vykoupení dokáže zakalit zdravý rozum. (Festival bulharských filmů)

Fr

„JE ZVLÁŠTNÍ, JAK TI TAKOVÁ MALIČKOST DOKÁŽE PŘEVRÁTIT ŽIVOT NARUBY…“   Psychologická, divadelní hra.  5 vězňů, 2 dozorci, 1 místnost, dialogy, herecký kreace. Film pro Dejvický divadlo. Pak se přidá druhá grupa, která řeší, co s tou první. To už je spíš pro Státní bezpečnost… Nejsou tady strhující dialogy. Ani to nemá nějak promakanej děj. Jde o to, že lidskost můžeme najít na těch nejneočekávanějších místech. Ano, v závěru dojde na stupňování dramatiky a ta pointa (vyústění) je dobrá, což tomuhle příběhu z komunistickýho arestu dost pomáhá…  /// -------------- POD ČAROU: ------------------------------------------------ 1.) Jde o bulharský film, který byl v roce 2022 nominovanej na Oscara.  2.) Thx za titule „Piorun. ///                         PŘÍBĚH  ****  HUMOR  ne  AKCE  ne  NAPĚTÍ  ** ()

pornogrind

Podle zdejšího obsahu jsem moc nevěděl co si o filmu mám myslet a neměl jsem moc představu co z toho vyleze. A tak mi nezbylo než se na film podívat. A po velice slibným začátku z toho nakonec vylezlo něco co bych nečekal. Což vůbec neznamená, že jde o špatnej film. Nechci zbytečně prozrazovat moc ale zkrátka a dobře jde o film o vězení, vězních a o tom, že lidskost můžeme najít i na těch nejneočekávanějších místech. Film o tom jak se pár vězňů naučilo býti lidmi. Film o tom, že býti člověkem není snadné. Ani ve vězení ani mimo něj. Lepší 3hvězdy. ()