Komu patří město?

• Slovensko Komu patrí mesto? (více)

Epizody(4)

Divoký urbanistický vývoj, přílivy turistů do obydlených čtvrtí a změny v socio-kulturním prostředí jsou čím dál víc společným problémem při rozvoji měst ve Střední Evropě. Jak se s nimi vyrovnávají? Brno, Bratislava, Budapešť a Krakow. Města střední Evropy, ve kterých dnes probíhají výrazné proměny. Gentrifikace, turistifikace, development. Komu dnes patří města? A kdo vlastně určí, jak bude město vypadat a kdo, kde a jak v něm může žít? (Česká televize)

Recenze uživatele Marze k tomuto seriálu (4)

Brno (2023) (E01)

https://www.ceskatelevize.cz/porady/14706379133-komu-patri-mesto/222562263300001/ ()

Krakov (2023) (E02)

Krakov je u nás velmi populární pro návštěvu, ale ještě hezčí je Lvov. Tedy pokud ho Rusové nyní nerozstřílí. Tento dokument se netradičně zabývá problémy s turisty a zisky z nich v čtvrtích Staré město a Kazimierz, které ročně navštíví 3 miliony turistů. Mě největší atrakce města bary s levnou vodkou a muzeum voskových figurín nezajímají a při me poslední návštěvě jsme byli pozváni do klubu deskových her v centru. Spíše než Krakow doporučuji návštěvu lázní Rabka, kam jezdí z krakovského autobusáku levné mikrobusy každých třicet minut a projít si nádherný Gorčianský národní park s nejvyšší horou Turbacz přes 1300 metrů nebo polské krásné Beskydy mezi Rabkou a Krakovem.  https://www.ceskatelevize.cz/porady/14706379133-komu-patri-mesto/222562263300002/ ()

Bratislava (2023) (E03)

Docela detailní problémy, asi proto celkem tak nízké hodnocení. Shlédl jsem na České televizi. ()

Budapešť (2023) (E04)

V Budapešti jsem byl mnohokrát, ale o této vybydlené lokalitě jsem nikdy neslyšel. Zaujala mě ta neziskovka, která zde založila komunitní organizaci. K vidění na Dafilms.cz ()