Uhlík: neautorizovaný životopis

(festivalový název)
  • Austrálie Carbon - The Unauthorised Biography

Uhlíková stopa. Uhlíková neutralita. Uhlíkové emise. Uhlíku není úniku, z médií se na nás tlačí ze všech stran a vyvolává především negativní konotace. Vždy tomu tak ale nebylo. Uhlíku totiž vděčíme za život. V tomto dokumentu se uhlík stává protagonistou dynamického příběhu zrození i zkázy, jehož vedlejšími postavami jsme my všichni. Hlasem Sarah Snook a s pomocí komentářů vědců a vědkyň nás uhlík provází příběhem své existence od zrození v jádru explodující hvězdy až po vyhlídky na blízkou budoucnost života na Zemi, a umožňuje nám tak pochopit svou dvojznačnou roli – stejně snadno, jako nám dal život, nám ho může zase vzít. Naše budoucnost však tolik nezávisí na uhlíku samotném jako na tom, jak se s uhlíkem rozhodneme nakládat a žít. (Academia Film Olomouc)

Stanislaus

(AFO 2022) "Jsme ve své podstatě hvězdný prach." Člověk si ještě ze středoškolských studií chemie pamatuje důležitost uhlíku, avšak tento dokument dal jednomu ze základních chemických elementů úplně jiný rozměr. Uhlík coby stvořitelk(a) a ničitel(ka) zároveň nabývá ve filmu fyzické, byť neviditelné podoby, a představuje se v celé své kráse i moci. Zaujalo mě, jakým způsobem mluvili odborníci o uhlíku, protože jejich promluvy byly zábavné, ale i poučné a erudované. Takhle si představuji zcela ukázkový příklad populárně-naučného dokumentu - od hravé a zábavné roviny, která dokáže oslovit široké publikum, se dostává do vážnějších a hutnějších vod s viditelným ekologických přesahem. Uhlík tu byl před námi a bude tu i po nás. My bychom však neměli svou existenci brát s takovou samozřejmostí. ()