Neznalí míru

(festivalový název)

Přes půl století vedly Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) boje ve snaze svrhnout kolumbijskou vládu, kterou vinily z korupce a nerovnosti panující v zemi. Režisérská dvojice Laura Angel Rengifo a Noah DeBonis vytvořila intimní portrét tří lidí, kteří po letech krvavých střetů učinili nelehké rozhodnutí demobilizovat se a vrátit zpět k civilnímu životu. Mladík Ricardo neskrývající své ideály, domorodá žena Alexandra, která opustila svou rodinu ve věku 13 let, a Dayana objevující svou identitu trans ženy – ti všichni touží po klidu a přijetí, ale pravdu o své minulosti musí pečlivě tajit. Pro běžnou společnost totiž představují nepřátele, pro bývalé spolubojovníky zrádce. Válka sice skončila, ale cesta k míru ještě chvíli potrvá. (Jeden svět)

Mrs.Perreira

K tèmatu kolumbijské občanské války vzniklo už hodně materiálu, takže jsem vděčná, že dokument si neklade za cíl popsat veškeré pozadí událostí. To ovšem neznamená, že mi absolutní absence motivace hlavních hrdinů proč u FARC vlastně bojovali nechyběla. Kontext událostí ve kterých se k organizaci přidali mi přijde docela podstatný. To se pak odráží i v zachyceném příběhu. Jeden z hlavních hrdinů například vypadá, že vlastně odchodu z FARC lituje, ale kontext proč už se nedozvíme. Za mne sice pěkně natočené, ale nijak objevné dílo. Je z něj cítit nevyřčený strach říci více, než by se mělo. ()