Když Arturovi Skrubemu (Pēteris Gaudiņš) skončila základní vojenská služba, nemyslel si, jak moc bude nový život, osobní i profesní, odlišný od toho před vojnou. Jeho holka si za ty dva roky, kdy byl v zeleném, našla jiného, jenže on tento fakt odmítá přijmout. Kvůli ní a tomu všemu ani nevidí, jak v sousedství vyrostlo do krásy jiné děvče. Nejen to, nevšímá si ani, že na něm Valja může oči nechat a že ji tolik trápí, jak on pořád vzdychá po jiné.
Chtěl navázat na dřívější život i v zaměstnání a i tam se vše posunulo. Protože ještě před odchodem do armády stihl vystudovat techniku, má dnes vyšší kvalifikaci, a proto ho místo návratu k pásu jmenují dílenským mistrem. Bohužel na úkor všemi oblíbené tety Dusji (Lyubov Sokolova). Ta měla ke svým podřízeným lidský přístup, který jemu chybí. Nicméně je také pravdou, že tu její měkkosrdcatost někteří až zneužívali a na Arturovi je srovnat těch pár lemplů z oddělení do latě. Ostatně zjišťuje, že nedostatky, které chce vymýtit na svém úseku, jsou běžné i u jeho nadřízených. No a Artur ještě není ve věku, kdy před něčím takovým zavře oči, nebo se začne dívat mimo. (chamonix)