Pštros mi řekl, že svět je falešný a myslím, že mu věřím

(festivalový název)
  • Austrálie An Ostrich Told Me the World Is Fake and I Think I Believe It (více)
Krátkometrážní / Animovaný
Austrálie, 2022, 11 min

Když se mladý telemarketér potká s mluvicím pštrosem, který mu řekne, že vesmír ve skutečnosti běží jako fázová animace, rozhodne se odložit prodej toasterů stranou a o pravé podstatě světa přesvědčit své kolegy. (iShorts)

Kobitch

Z celé pětice letošních Oscarů možná ten nejoriginálnější a nejvtipnější snímek, který bourá hranici mezi tvůrcem, hlavní postavami a divákem samotným. Film celou dobu sledujeme skrz displej, na němž je jasně patrná ruka animátora, která ve zrychleném sledu pohybuje postavičkami a dává jim tak život. Co se ale stane, když si hlavní postava najednou uvědomí, že žije ve filmu, prostoupí čtvrtou stěnou a snaží se svému tvůrci – Bohu prchnout z dohledu? Na to velmi vtipně odpovídá autor snímku, který natočil během pár měsíců při lockdownu ve svém bytě. Na první pohled nehezká animace a ošuntělé figury s přiznanými nedodělky nejenže neruší, ale umně slouží záměru celého filmu. Ten mi pak ze všeho nejvíc svojí myšlenkou připomněl Matrix, pokud by v něm tedy byli pštrosi. [Oscary 2022] ()