Ostrovy

Smack My Bytča (E03)

(epizoda)
Slovensko, 2022, 29 min

Ladovňa, ktorá sídli v priestoroch bývalého Bytčianskeho pivovaru Popper (presnejšie v jeho bývalej ladovni), bola otvorená počas obdobia pandémie vďaka grantovej a crowdfundingovej podpore miestnych, ale aj ľudí zo zvyšku Slovenska. Nebola to samospráva mesta, ktorá by stála o takýto priestor, ale potreba samotných obyvateľov, nadšencov pre kultúru z OZ Filmový Klub Bytča, ktorí v meste v priebehu niekoľkých rokov odštartovali doslova kultúrnu revolúciu. Genéza, ktorá viedla od založenia filmového klubu, čo premietal artové filmy pre miestnych nadšencov, až po vybudovanie nezávislého moderného kultúrneho centra, ktoré sídli v zrekonštruovaných priestoroch bývalého pivovaru a prináša rôznorodý kultúrny program, je výnimočná. Heslo SMACK MY BYTČA, ktoré už roky používajú ľudia z OZ Filmový klub Bytča, je narážkou na názov pesničky od slávnej skupiny Prodigy, ktorý by sa dal voľne preložiť a interpretovať približne ako “Prefackanie Bytče”. Takéto (v pozitívom slova zmysle) prefackanie a nabudenie sa organizátorom v Bytči naozaj podarilo. (RTVS)