Vikingové: Vzestup a pád

Pád Franské říše (E04)

(epizoda)
  • Velká Británie The Fall of Francia
Velká Británie, 2022, 44 min

Obléhání Paříže roku 885 bylo vyvrcholením vikinských invazí na území Franské říše. Zaměříme se na přetrvávající útoky Skandinávců a okolnosti jejich přítomnosti v této oblasti Evropy. (National Geographic)

Arsenal83

Seriál začína byť už trochu fádnejší, bez väčšej šťavy, bez pikošiek či veľkých objavných faktov. Hoci popisne sa to dá a nie je to téma, ktorá sa takto hlboko analyzuje bežne. Pád Frankov a nájazdy Vikingov sú ale dobrou dokumentáciou ich spôsobu života, ktorý sa niesol v štýle vydierania - buď nám zaplatíte, alebo začneme plieniť a vraždiť. V roku 885 vyplienili Flandry a postúpili k Parížu, ktorý bránil vojvoda Odo s len 200 obrancami, pričom Vikingovia mali len na Seine "zaparkovaných" stovky lodí a boli ich údajne desaťtisíce. Napriek tomu odmietol zaplatiť mierový tribut a začali boje. Bojovalo sa však roky, 886 získali Vikingovia povolenie vydrancovať aspoň Burgundsko, neskôr opäť ohrozili Paríž, ale keďže sa im nepodarilo mesto dobyť, v roku 889 odchádzajú po tom, čo im západní Frankovia pekne za to zaplatili. Takže dostali to, čo chceli pred rokmi, ale zbytočne kvôli tomu poumierali ľudia. ()