Vikingové: Vzestup a pád

• Velká Británie Vikings: The Rise and Fall
Velká Británie, 2022, 4 h 24 min (Minutáž: 44 min)

Epizody(6)

Jejich moc v průběhu 300letého rozkvětu rostla a svět byl svědkem nelítostného rozpínání vikinských území. Vikingové se pouštěli do válek a nájezdů vedených z moře a prosluli svou krutostí a vlastním morálním kodexem. Šíření jejich vlivu bylo doprovázeno krveprolitím a z těchto mužů ze severu se tak brzy stal nejobávanější lid v dějinách. Jejich příběh byl však vždy vyprávěn jednostranně z pohledu jejich křesťanských obětí. Nyní na základě detailního zkoumání mýtů a ság a díky analýze bioarcheologických nálezů můžeme zjistit, kdo Vikingové skutečně byli. (National Geographic)

Recenze uživatele Arsenal83 k tomuto seriálu (7)

Vikingové: Vzestup a pád (2022)

Podrobnosti o Vikingoch, podrobnosti aj toho, čo sme videli v známom seriáli Vikingovia. Objavujú sa tu tie isté mená ako Ragnar, Harald, Ivar či Floki, ale dáva sa tomu šmrnc reality. Postupne seriál skĺzava do čoraz väčšej odbornosti a bežného diváka môže začať nudiť, nakoľko sa tu objavuje stále menej pikošiek či zaujímavostí. Dokument je vecný, ide do hĺbky v konkrétnych témach, ale nepokryje absolútne všetko. Každopádne nie je len vernou kópiou dokumentov, ktoré sme o Vikingoch už videli. ()

Cesta do Lindisfarne (2022) (E01)

Čo sa týka informácií, nie je tu veľa nového. Napriek tomu táto téma nikdy neomrzí. Zo severákom ošľahaných obchodníkov, ktorí bojovali len medzi sebou, sa odrazu stali nájazdníci, ktorí nemali páru. Dodnes vzbudzujú obdiv, hoci za ich expanziou stálo mnoho vrážd. Bola len taká doba, alebo za ich úspechom bola práve surovosť? Prvá časť sa orientuje na prelomový rok 793 a vyrabovanie kláštora v Lindisfarne. Tých kláštorov ale bolo potom viac (Iona, Jarrow, Bangor) a Vikingovia vidiac, že bohatých mníchov ľahko okradnú pokračovali ďalej, čo si odniesli ďalšie britské a írske kláštory. Nakoľko ale neboli prvé ako Lindisfarne, zanikli pod nánosom dejín a ostali len krátkou spomienkou v takýchto dokumentoch. Pritom tam rovnako našlo smrť mnoho nevinných, ale na to sa už história nepýta, dôležitý je vždy len ten prvý. ()

Velká pohanská armáda (2022) (E02)

Témy, ktoré sme videli vo Vikingoch. Ragnar a jeho smrť a následná pomsta Ivara s krvavým orlom. Zaujímavé bolo sa dozvedieť, že reč Anglosasov a Vikingov nebol až taký rozdielny. Nerozumeli sa doslova, ale dosť sa chápali. A potom našli spoločnú reč v kresťanstve, lebo sa to náramne hodilo. Od pohanov ku kresťanom, ale nech už bola viera akákoľvek, stále to boli veľkí cestovatelia. Vražední cestovatelia. ()

Daleký východ (2022) (E03)

Aj Rusi majú vikingskú krv. A to len vďaka tomu, že tým zima nevadila, naopak, vďaka zime mohli obchodovať s kožušinami. V 9. storočí boli tak Vikingovia roztrúsení od Baghdadu až po Island. A všade tam mali reputáciu neľútostných vrahov, s ktorými sa bolo lepšie dohodnúť než s nimi bojovať. ()

Pád Franské říše (2022) (E04)

Seriál začína byť už trochu fádnejší, bez väčšej šťavy, bez pikošiek či veľkých objavných faktov. Hoci popisne sa to dá a nie je to téma, ktorá sa takto hlboko analyzuje bežne. Pád Frankov a nájazdy Vikingov sú ale dobrou dokumentáciou ich spôsobu života, ktorý sa niesol v štýle vydierania - buď nám zaplatíte, alebo začneme plieniť a vraždiť. V roku 885 vyplienili Flandry a postúpili k Parížu, ktorý bránil vojvoda Odo s len 200 obrancami, pričom Vikingovia mali len na Seine "zaparkovaných" stovky lodí a boli ich údajne desaťtisíce. Napriek tomu odmietol zaplatiť mierový tribut a začali boje. Bojovalo sa však roky, 886 získali Vikingovia povolenie vydrancovať aspoň Burgundsko, neskôr opäť ohrozili Paríž, ale keďže sa im nepodarilo mesto dobyť, v roku 889 odchádzajú po tom, čo im západní Frankovia pekne za to zaplatili. Takže dostali to, čo chceli pred rokmi, ale zbytočne kvôli tomu poumierali ľudia. ()

Divoký západ (2022) (E05)

Prví Európania na americkej pôde. V tejto časti sa dozvieme aj o skutočnom Flokim, ktorý navštívil Island a on mu dal aj názov, teda Ľadová krajina. Dodnes sú tam rozvaliny ranných vikingských fariem, dokonca poznáme aj mená hospodárov, ktorí tam žili. A potom prišiel Erik Červený, dostal sa do Grónska a urobil si jeho názvom reklamnú kampaň - viac ľudí pritiahnete do krajiny zelene, než do krajiny ľadu. Vieme, že sa Vikingovia dostali až na Newfoundland, ale ako ďaleko došli naozaj, zatiaľ presne nevieme. Boli to určite cestovatelia, ktorí nemali páru. ()

Druhý vikinský věk (2022) (E06)

Svadobné zväzky rozptýlili vikingskú krv v normanskej spoločnosti. Ich odkaz ostal nielen v legendách, ale aj anglosaských jazykoch a tradíciách či dokonca v Rusku. Zanikli, pritom ale nikdy nezmizli. ()