Jú jú hakušo

Japonsko, 2023, 4 h 12 min (Minutáž: 45–56 min)

Epizody(5)

Mladistvý delikvent Júsuke Urameši při obětavém zásahu přijde o život a dostane šanci stát se Duchovním detektivem, který má vyšetřovat případy nebezpečných jókaiů. (Netflix)

EmmettBrown

Pôvodný seriál je moja srdcovka, napriek tomu som od tohto live-action spracovania nemal vysoké očakávania. Aj keď sa Netflix v tomto roku postaral o jednu skvelú hranú manga adaptáciu, tak zopakovať podobný úspech s ďalšou legendárnou sériou, mohol byť problém. Začnime pozitívami - bojové choreografie sú pastvou pre oči - Japonci svoje remeslo zvládajú na jednotku a vám sa od obrazovky nebude chcieť odtiahnuť oči.  Postavy ako Toguro, Kurama či Kuwabara sú skvele nacastované a verné predlohe. O niečo horší je hlavný predstaviteľ, ktorý Yusukeho charakter poňal viac chladne a bohužiaľ, už to nie je ten bláznivý bitkár zo strednej, ktorý sa ničoho nebál a každú náročnú chvíľu premenil na srandu. Teraz sa Yusuke síce ničoho nebojí, obávaným bitkárom zostáva ale vytratil sa z jeho mimiky úsmev a už vôbec nechŕli z úst vtipy, ktoré ho zdobili v predlohe (paradoxne, pri spomínanej Netflixovskej live-action sérii One Piece je hlavnému hrdinovi v podobe Monkey D. Luffy vyčítané , že je až príliš "zábavný" a že z neho nejde žiaden rešpekt). Za mňa osobne veľké sklamanie predstavuje Hiei, ktorý je pravdepodobne najviac cool postava z predlohy, v Netflix verzii však suverénne najslabší článok ústrednej štvorice. Dej odsýpa raketovou rýchlosťou - čo je žiaľ viac na škodu. Nenudíte sa, no prichádzate o obrovskú časť deja, ktorá mohla váš zážitok viac umocniť a zoznámiť sa s postavami a ich osobnou motiváciou dôvernejšie. Celkovo hodnotím seriál kladne, ponúkol určite veľa skvelých fragmentov - počnúc bojovými scénami, nostalgickými odkazmi či detailami v scénach, ktoré neboli v animáku, ale v pôvodnej mange sa nachádzali (napr. úvodná scéna na streche školy s cigaretou). Uberám hviezdičku za skratkovitosť a natlačenie celej série do 5 epizód - viac je niekedy naozaj viac. :) SPOILERík na záver: Dúfal som, že Koenma sa predstaví aj vo svojej batola verzii, keďže svoju dospelácku podobu používal v predlohe prioritne len v ľudskom svete ako kamufláž, ale žiaľ, nedočkal som sa. ()

Raid91

I když neznám anime předlohu tak je strašně moc cítit, že se tady hodně krátilo v příběhu a možná až moc. A to je velká škoda, mělo to velký potenciál, protože visuální stránka je opravdu pěkná a choreografie soubojů je táké dobře odvedená a je chyba, že jsme s postavami nebyli alespoň těch 8-10 epizod. Mohlo to cílit na 8 ale takhle je to ok 7/10 s tím, že podle konce asi nic ani nebude, žadný porádný cliffhanger není. ()

Berserkr1111

slabší 4. Nejsem skalní fanda anime. Super, že se drželi předlohy a funguje to i v hraný verzi, ale je to hrozně osekaný a zkrácený jako poslední série Hry o trůny, jen s lepším výsledkem. V původní verzi je např. Velký Enma 500 starý mimino a Juske větší blbec. Hraný verzi chybí asi 3 díly a kus humoru kreslené verze, ale dá se to. ()

JeyJ

Bral bych to spíš jako takový fanouškovský projekt co se snažil představit postavy v hrané podobě s tím že si úplně překopal  a osekal děj. Efekty a choreografie fajn, ale sečteno podtrženo je to slabota a nedovedu si představit, že si to užije člověk, který vůbec nezná předlohu. Já ji viděl x krát a znám ji skoro nazpaměť. Považuju se za docela velkého fanouška a opravdu mi tam některé scény vykouzlily úsměv na tváři, ale určitě se to kvalitou neblíží hrané adaptaci One Piece. Spíš je to jen takové to "Hmm jak by to asi vypadalo hrané.." ()

DarkDRAGONS

Vyrastal som na pôvodnom anime, ktoré som zbožňoval. Fakt som nemal žiadne očakávania od hraného seriálu. Nakoniec som dosť prekvapený. Je to dobre spravené, pekný vizuál, dobrá bojová choreografia. Nečakané ale potešilo ma to, dávam tomu solidných 4/5. Škoda, je len to, že všetko je to hrozne urýchlene a niekedy až moc. Chápem tomu, že anime má plno dielov, no mohli to aspoň trošku viac rozťahať. ()