Zeď

(TV film)
  • Rusko The Wall
všechny plakáty
Rusko, 2020, 2x45 min

Na první pohled obyčejná, jinak však velmi významná… Berlínská zeď vyrostla v německém hlavním městě v roce 1961, aby zabránila občanům z Východu utíkat do zóny Západního Berlína. Během dlouhých 28 let u ní našly smrt desítky těch, kteří chtěli odejít za svobodou. Stala se symbolem rozdělení Německa, Evropy i studené války. Proto její pád v listopadu 1989 měl celosvětový význam. Dokumentární film slavného ruského novináře Andreje Kondrašova o zničení Berlínské zdi a znovusjednocení Německa nabízí divákům hloubkový pohled do jedné z nejpozoruhodnějších událostí 20. století (CS Mystery)

slunicko2

Ruský pohled na věc 1)  je zajímavý především proto, že je odlišný._____  2)  Dokud se snímek zabývá vznikem zdi a její represivní funkcí, žádné přelomové postoje ani názory vcelku nezaznívají. Zajímavá je především druhá část zobrazující pád zdi, s tím spojený zánik NDR a odchod sovětských vojsk._____ 3)  Snímek zobrazuje pohled ze strany Gorbačovem zrazených vojáků, kteří najednou ztratili dobré bydlo (hlavně vojáci z povolání) a na něž ve Svazu nečekalo nic pěkného, dokonce ani bydlení ne._____ 4)  Své si přihodí i stejně tak zrazení východoněmečtí komunisté a přívrženci svrženého režimu, kteří svou legitimitu odvozovali od sovětské moci._____ 5)  Není na škodu se seznámit s pohledem protistrany, zvláště když je takto kultivovaně a zajímavě podán. ()