Die Architekten

The Architects

Východní Německo, 1990, 97 min

Peter Kahane

Tomas Kahane

Ač na film existují nejrůznější pochvalné a až do nebe vynášející kritiky, mě osobně film příliš nezasáhl. Daniel Brenner je architekt ve středních letech, který zatím nedostal šanci se realizovat a pomalu ztrácí víru v sebe sama. Nečekaně ale dostane nabídku, vytvořit obytný komplex. Počáteční nadšení, kdy si vybral spolupracovníky, jaké chtěl (přátelé ze studií, z nichž se snad již nikdo architektuře nevěnuje), se pomalu a jistě mění v desiluzi. Nejprve malé, téměř zanedbatelné ústupky, až nakonec z původního, na svou dobu a místo příliš odlišného a pokrokového projektu nezbyde nic. Přátelé postupně od projektu odstupují (nebo jsou k tomu donuceni), a Daniela opouští i žena s dcerou, která se chce také realizovat a utíká na západ. Hlavnímu hrdinovi se hroutí svět a to, co z počátku vypadalo jako blízkání na lepší časy, se mění v noční můru, když musí projekt dokončit i v takové podobě, v jaké nechce. I přesto, že film není nijak dlouhý, přišel mi až nekonečný. Obsahuje sice i silné momenty (scéna u rozvodového soudu) a zajímavé postřehy (důvody, proč něco ve východním bloku nelze realizovat), celkově mu však něco schází.(4.1.2010)

• bassator

DER FILM 2009 - Die Architekten / Architekti(10.10.2009)