A World Without Beethoven?

(TV film)

Motinski

Nikdy by som nepovedal že mal Beethoven až taký veľký vplyv na modernú hudbu. Tu je nám to všetko ukázané naprieč žánrami, prehľadne a zrozumiteľne, no aj moc monotónne a občas nezaujímavo. Na začiatku kedy vidíme rockové riffy od najväčších kapiel som myslel že sledujem svoj vysnívaný dokument. Časom sa ale všetko zaoberá tým istým dookola, bez niečoho výrazného okrem brania si inšpirácie z najznámejších symfónii. Je to zaujímavé ale točiť sa okolo toho hodinu a pol je veľa. Najviac ma potešili rockové časti a pasáže s filmovou hudbou. Konkrétnejšie, rozhovory s Johnom Williamsom alebo Rudolfom Schenkerom. Mimo toho sa väčšinou išlo na pol plynu a chýbala pútavosť čo by si získala aj bežných divákov. Toto je záležitosť pre milovníkov hudby, no veľmi by som sa čudoval keby dostala všeobecné uznanie. ()

BigBang

Ne všechny paralely Beethovena s moderní hudbou mě přesvědčily, ale jako laik si připadám, že dokument mi ukázal na několika konkrétních příkladech, že Beethoven byl epochální inovátor. Stojí za zkouknutí. ()