Rosa

• Sovětský svaz Роса
všechny plakáty

GAVIN17

Film, který mne po nějakém čase oslovil po všech stránkách. Rok 1950, dvanáctiletý polosirotek Trofim – Troša (hraje ho skvěle Valerij Bogomolov), žijící s matkou a prarodiči miluje vše živé a přírodu kolem sebe a má cit pro vše krásné a hlavně pro dobré lidi. Téměř vysloužilý kůň, pětadvacetiletá kobylka Zina se stane ústřední postavou příběhu, který nám Troša vypráví. Jak říká na úvod filmu, kdy na chlapecká léta vzpomíná: „Jeden kůň mne naučil, jak poznat lidi a cenit si jejich dobroty.“ A v závěru filmu shrne totéž babička všech vesnických dětí slovy: „Vše dobré zůstane v našich dětech“ - to když vidí, jak trojice dětí v čele s Trošou vede svěřenou kobylku do stáje. Válka zranila a otupila city mnohých lidí, ale humanita se časem opět probudila i v dospělých a ti pomohli dobré věci. Tento film, jako mnoho filmů ruské produkce, mi znovu dokázal, jak krásou duši má ten východoslovanský lid, myslím, že málokde na světě naleznete tolik citu pro krásu a velkou lidskou dobrotu, která vítězí nad sobectvím, bezohledností a prospěchářstvím. Proto miluji ruský film. Filmu dávám samozřejmě plný počet bodů. ()