Jeskyně Býčí skála má pověst dějiště krvavých rituálů. Poslední výzkumy prokazují něco jiného. Šlo o poutní svatyni a exkluzivní pohřebiště. Práce na replice čtyřkolého pohřebního vozu oplátovaného železem, dokazuje překvapující řemeslnou úroveň raných Keltů na Moravě. (Česká televize)

jungewolf

Tenhle 3.díl : 5 * a 85 %. Doba halštatská=starší doba železná, ve střední Evropě, doba cca 800-400 let př.n.l. Pojmenovaná je podle rakouského naleziště Hallstatt. Morava tehdy byla na severovýchodě rozšíření halštatské kultury. Býčí skála,nejznámější naleziště u nás, leží v Jihomoravském kraji, ve Křtinském údolí mezi městem Adamov a městysem Křtiny. Což je známé poutní místo s poutním kostelem Jména P.Marie, postaveném podle návrhu světoznámého Giovanniho Blasia=Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Stavba započala v r.1718, dokončená však byla až v r.1750, kdy byla v květnu benedikována=požehnána Kryštofem Jiřím Matuškou, v l.1738-1777 opatem kanonie premonstrátů v Zábrdovicích /od r.1919 Brno-Zábrdovice,dnes je tam Vojenská nemocnice/. Kovář,vyrábějící repliku vozu z jeskyně Býčí skála, má kovárnu v Tršicích(obec blízko Přerova a Olomouce). Při kování používá sloučeninu boraxu,dřevěné části vozu jsou dubové,bukové a jasanové. Poděkování : vedle Univerzity Palackého v Olomouci, Univer.Hradec Králové,Národ.muzea v Praze a Technic.muzea v Brně také Muzeu Blanenska, CHKO Moravský kras, spolku Františka a Naturhistorisches Museum ve Vídni. Repliku podobného vozu má prévě Naturhistorisches Museum ve Vídni. Jsou použité ukázky z dokumentu Tajuplný podzemní svět-kolem Býčí skály/ČT 2017/. ***Dokument je dostupný na webu Č.televize (a reprízy v tv : ČT 2, sobota 3.6.,9.40 a středa 7.6.,18.25) . ()