Dámy v letech

Dvě stárnoucí sestry Ursula Widdington (Judi Dench) a Janet Widdington (Maggie Smith) z anglického Cornwallu roku 1936 najdou na blízké pláži po bouři zraněného mladíka, jehož se ujmou a u sebe doma se o něj starají. Tím mladým mužem je polský houslista Andrea Marowski (Daniel Brühl), jenž utíká z vlasti do Ameriky před nacismem. Jenže vesničané jsou podezíraví vůči všem cizincům a jejich nepřátelství se ještě zvýší, když se Andrea zamiluje do ruské turistky Olgy Daniloffové (Natascha McElhone). (monolog)

Padme_Anakin

Půvabná záležitost, krásně natočená, měla jsem pocit, že se mi při sledování snímku zastavil čas a já tam chtěla být s nimi.. Podmanivá atmosféra komorního příběhu dvou starých dam a mladého talentovaného houslisty mě úplně odzbrojila a já sedla bez problémů na lep.. Judi Denchová a Maggie Smithová jsou nádherné levandulové dámy a to, co tu předvádějí,  je dech beroucí.. Daniel Brühl v mých očích obstál na výbornou, sekundovat těmto vynikajícím herečkám není nic jednoduchého.. No a v neposlední řadě musím zmínit hudbu, stala se neoddělitelnou součástí filmu a podepřela ho ze všech stran, krása nesmírná.. ()

Freemind

"Dámy v letech" jsou příjemné, líně plynoucí hořko-sladké drama se zajímavou premisou a výbornými hereckými výkony. Třešničkou na dortu jsou hezké cornwallské krajinky, uhrančivá Natascha McElhone (kde se ztratila, děvčica?) a hlavně houslový koncert v závěru. Tam by vystačila samotná hudba, režisér se ale neudržel a přitlačil na pilu sentimentální retrospekcí, která mi to celé trochu pokazila. Verdikt: slabší čtyřka nebo velmi slušná trojka. ()

tron

Pozor, aby ste tento pôvabný film v televíznom programe neprehliadli s tým, že ho už z názvu budete pokladať za nemecký romantický film alebo nezáživnú americkú televíznu melodrámu o ubolenom srdiečku. Utiekli by vám totiž rázovité DÁMY V ROKOCH, milá tragikomická britská dráma podľa poviedky Williama J. Lockea (1863-1930) a zároveň režijný debut kvalitného, ceneného anglického herca, pána Charlesa Dancea (VOTRELEC 3, TMAVOMODRÝ SVET, BAZÉN), oplývajúca výbornou atmosférou (zbytočne by ste hľadali vhodnejší film po návrate večer domov z roboty) a, ako inak, skvelými hereckými výkonmi takých úžasných herečiek, akými sú Judi Denchová a Maggie Smithová. Vychutnajte si tieto paničky, len pozor, aby ste ich nepodcenili a udržali s nimi krok! ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $6,765,081Tržby Celosvetovo $20,377,006║ Taký malí nenápadný film do pohody, presnejšie oddychovka, kde chýba k lepšiemu vyzneniu príbehu len nejaká silnejšia, precítenejšia scéna ale to bude asi tým že to bol režisérsky debut herca Charlesa Dance aj tak dosť vydarený. /60%/ ()

NinonL

Pohlazení po duši. Líbily se mi obě levandulové dámy, hlavně zamilovaná Judi Dench. Líbila se mi strašidelná babice Miriam Margolyes. Daniel Brühl byl skvělý, kontrast mládí z něho jen sršel. I celé zbylé osazenstvo anglického městečka. Krásný příběh ze života, odehrávající se v těžké době. Řekla bych, že při závěrečném koncertu jedno oko nezůstane suché. ()

• Pro Daniela Brühla byl nadaný houslista Andrea Marowski první anglicky mluvenou rolí ve filmové kariéře. (Nine)
  • Daniel Brühl v roli Andrea ve filmu nehraje na housle. Jak je uvedeno i v titulcích, slyšíme Joshuu Bella. Nicméně herec, který předtím nikdy na žádný hudební nástroj nehrál, se musel naučit hru na housle předstírat. K tomu se vyjádřil jeho učitel Oliver Lewis takto: "Ačkoli kamera zblízka zabírá prsty, nedokážete rozeznat prstoklad. Levou ruku je třeba mít správně na hmatníku a prsty se po něm musí nějak hýbat, ale nejdůležitější je, aby se ohýbaly synchronně se zvukem, hudbou. Na takovou přípravu máte s hercem tak týden nebo dva, takže jdete přímo na věc. Jakmile se herec naučí ty správné pohyby, je vlastně schopen skladbu nakonec zahrát i sám." (Nine)