Ohrožená Amazonie

Česko, 2024, 2 h 36 min (Minutáž: 52 min)

Režie:

Marián Polák

Jan Dungel (průvodce)

Epizody(3)

Režisér Marián Polák se vydal do Amazonie s biologem, cestovatelem a ilustrátorem Janem Dungelem. Tomu příroda jihoamerických tropů učarovala již dávno a stala se jeho životní tematikou. Není to jen láska k přírodě, ale také neúprosný tlak civilizace, zemědělství a těžařů na primární jihoamerické ekosystémy, proč se Jan Dungel již třicet let věnuje dokumentaci neotropických živočichů a rostlin. Během této doby poznal místa, která jsou veřejnosti dodnes prakticky neznámá, získal si důvěru indiánských obyvatel, spolupracuje s univerzitami, vědeckými institucemi i nadacemi na ochranu přírody. Podílí se mj. na monitoringu jaguárů, ve spolupráci s univerzitou v Manchesteru shromažďuje vzorky k analýze DNA dosud neznámých živočichů, v roce 2007 jeho výprava poprvé zdokumentovala propojení povodí Orinoka a Amazonky v neobydlených pralesích na hranici Venezuely a Brazílie. Právě jeho dlouholetá znalost jihoamerických pralesů přivedla tvůrce na myšlenku podat svědectví o alarmujících proměnách Amazonie. Ty nepochybně úzce souvisejí s lidskou činností a globální změnou klimatu, která se citelně projevuje také u nás v Evropě. Třídílný dokumentární seriál je i nadějnou zprávou o konkrétně zaměřených záchranných projektech, jimiž se nejen vědci, ale i místní obyvatelé snaží přispět k řešení situace. (Česká televize)