La Tour

Francie, 1928, 14 min

Režie:

René Clair

asLoeReed

Dokument o stavbě a fungování Eiffelovy věže ve výsostně artovém podání. Kvalita vysokého kontrastu na černobílém materiálu funguje skvěle, a přitom jsou záběry na konstrukční tvary a strukturu gigantické stavby obyčejně všední. Mais, c´est la poésie! ()

vypravěč

Clairova versologie technické kultury okouzlí, jakkoliv dnes již víme, že z vrcholných iktů Efelčiných jambů neuvidíme nic než tu smutnou geometrii města. Její teplý okr mě – přiznávám – jako sedmnáctiletého vlasatce, který si zamiloval Paříž jen „na zapřenou“, zklamal, a dnes by mně nejspíš vehnal do tváře nach nad mou tehdejší bezelstností. Clair vede kamery svých očí architektonicky, jako by klouzal po řádcích osvícenských překladů římské literatury, a zpřítomňuje tak jen bezděčně onu úzkost, která každé takové stavbě konkuruje připomínkou odrazů, symbolizujících pád. Přesto ji lze z jeho poctivého vidění odečíst a snímek je tak skutečně spíše než dokumentem - básní. ()

SeanLSD

Uznávam, že to nebolo zas tak ťažké natočiť, ale krása tej ikonickej stavby a jej štruktúr ma neprestane uchvacovať. ()