Vynález

Primer

Drama / Thriller / Sci-Fi

USA, 2004, 77 min

• st.ranger

Popis filmu je velice závadějící. Film je sice slušně z počátku nejasný, když nevíte, co mte čekat a když už jsou asi v polovině náznaky o co se jedná, veškeré podstatné vám uniká. Není to vyloženě špatný film, ale ke konci už v tom je takový zmatek, že jsem ani nehodlal sledovat film znova, jak je u podobného žánru zvykem.(23.5.2010)

Jeden z nejobtížněji pochopitelných filmů na první pokus - Memento je vůči Primeru docela nenáročné pokoukání. Dvojice vědců náhodou vynalezne přístroj, ve kterém ubíhá čas pozpátku a využijí jej k sebeobohacení, je však nutné respektovat zákony kauzality a vše se postupně zvrhne a to velice složitě... Styl vyprávění rozhodně k lepšímu porozumění nepřispěje, přesto se všechno "dá" na několikeré shlédnutí uchopit a dostat jakýs takýs přehled o tom co se vlastně stalo, kdo všecho kolikrát a kam cestoval a kolik "klonů" mu zrovrozatím 7/10(27.3.2007)

Primer nie je žiadny pri(e)mer. Možno ho označiť za nepodarok, možno za geniálny experiment, ale ťažko ho označiť sloganom "dalo sa", alebo "ničím nevyčnievajúce". Je to asi najväčší mindfucking, čo som videl, ktorý možno dáva zmysel, možno nedáva a možno ani nemôže dávať, vzhľadom na časové paradoxy. Obdivujem tvorcov, že sa do písania takéhoto scenára pustili a dokázali ma prinútiť nad ním premýšlať počas celého filmu a hlavne po ňom. Lacná vizuálna stránka je v tomto prípade bezpredmetná.(25.6.2012)

• 6thSun

Pro matematický geeky to zřejmě bude zážitek...(6.8.2011)

Zmatené (záměrně?), ale svým způsobem působivé. Ke konci jsem opravdu netušil souvislosti. Ještě se na to někdy musím podívat znovu.(9.7.2011)

• - Režisér Shane Carruth se snažil ztvárnit zvuk ve filmu co nejreálněji. Například k vytvoření "hučení" stroje času tak použil auto a mechanickou brusku. (Pitrsss)

• - Snahe Carruth, který je rovněž autorem scénáře, se při jeho tvorbě maximálně soustředil na reálné vyznění dialogů, protože mu vadí, jak umělé rozhovory ve většině filmů jsou. (Pitrsss)

• - Zariadenie vo filme je hučiaca kovová krabica veľkosti človeka. Jeden záber ukazuje, ako Abe (David Sullivan) a Aaron (Shane Carruth) stoja za stromami a sledujú samých seba vchádzať do skladovacích priestorov U-Haul. Táto scéna bola natočená v Carroltone na predmestí Dallasu. V roku 2005 boli stromy odstránené kvôli stavbe predajne Hummer. (Madsbender)