poster

Vynález

 • USA

  Primer

Drama / Thriller / Sci-Fi

USA, 2004, 77 min

Režie:

Shane Carruth

Scénář:

Shane Carruth

Hudba:

Shane Carruth
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Djkoma
  *

  Tohle byla šílenost. Amatérský výmysl, který se snad ani nedá definovat, protože jeho podstatou je podivná hra s časem, kterou možná nechápou ani sami tvůrci. Celý film je naprosto chaotický, když dává chvíli smysl hned si to uvědomí a rychle přetočí na vyšší obrátky, aby divák neměl šanci dokonce filmu uvědomit si nic co on sám nechce. A nebo tomu tak není a autoři chtěli jen, aby divák sledoval chaotický děj, chaotické postavy a šílené dialogy připomínající hru z Harryho Pottera v které se nesmí říkat jméno toho kom se mluví. Přesně takhle to vypadá i ve Vynálezu, všichni tu budou mluvit a vy se jen dívat a na konci si snad řeknete, co vlastně byl ten tajuplný stroj, který je filmem neskutečně utajován. Až ho uvidíte budete zklamání, ale postavy vám to ihned vrátí ve smyslu "nezáleží jak to vypadá, ale musíš zjistit co to umí". Vše je tak krásně promyšlené a úžasně natočené, že mi ani po konci filmu nezbývá říct, že jde o amatérský film, který přerostl myšlenkově i technicky přes hlavu jeho autorů. Srovnávání s Aronofskoho Pí mi přijde spíše úsměvné doufání autorů než realita.(12.6.2007)

 • Tygrys

  SUNDANCE FILM FESTIVAL 2004 - GRAND JURY PRIZE(5.1.2009)

 • petero

  Pri tomto filme treba mať mozok zapnutý na vysoké obrátky. Možno to dopozerám keď si budem chcieť zaťažiť závity ako pri matike na vysokej aby som to pochopil. Len sa bojím že to dopadne ako s fyzikou a proste to nepochopím lebo to spracovanie to nijak neuľahčuje.(22.10.2006)

 • Dharter
  *****

  Snímek je o cestování v čase, to je jasný, Krabka, je stroj času. A není jediný v universu filmu. K dispozici je v průběhu děje několik dalších /první není pro žijící bytost, a další jsou a jmenují se Záloha/, Stephen Hawking má tezi, že nelze cestovat před čas spuštění stroje na čas (no on neběží na čas ale na proud, ale ten vzniká díky kvantové fluktuaci). Dá se pouze cestovat od času zapnutí stroje času, zapneme např. v 11 hod a stroj běží, a lze jej použít k cestování časem, což je čtvrtý rozměr prostoročasu. Kvantová fluktuace ovšem nedovolí cestovat před čas spuštění. Proč? Protože by byl vytvořen čas. paradox. Pokud bychom cestovali do minulosti, tj. před okamžik stroje mohli bychom jej poškodit a jestliže jsme jediní kdo ví, jak jej opravit, jak jsme se do minulosti dostali, když stroj je rozbitý? Jak můžeme být v minulosti když jsme se do minulosti nedostali. No to je čas. paradox a i to, že tu žijeme, je čas. paradox. Chceme např. se zabít pomocí stroje času, jak to uděláme? Nabijeme zásobník, zapneme stroj a zabijeme se ještě předtím než jsme stroj zapli. Když jsme se zabili, kdo nás vlastně zabil, když my jsme to nemohli být, protože jsme se zabili, nemohli jsme zapnout stroj a vrátit se do minulosti a zastřelit se. Nedává to žádný smysl a je to nejen logická negace, ale taky paradox času. Jak jsem psal, kvantová fluktuace nám v tomto brání, když se někdo chce zabít tak to udělá bez cestování. _ _ _ No ale pokud už někdo má sto let zapnutý stroje (jako v našem případě, což samozřejmě ne, protože by naši inženýři museli vymyslet jak napájet stroje - budova ve které je Záloha evidentně je stará pár let). A co kdyby tento člověk nebo lidé zhotovili 100 strojů? Samozřejmě v našem případě inženýři zapli stroje před třemi roky a za tři roky zhotovili třeba 30 strojů. A tři roky je používali na cestování v čase. Samozřejmě zde vzniká genialita filmu. ✔(14.9.2011)

 • nunka
  *

  Miestami som mala pocit, že zámerom režiséra je totálne a bezmyselne zatemniť mysel diváka, aby absolutne nevedel o čo vo filme vlastne ide... prelínanie časových línii a prekombinovanosť dejových sekvencií... podobných filmov tu už bolo a v porovnaní s "Carruthovým Primer" sa im podarilo aj niečím zaujať.(16.4.2006)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace