Hlavní představitelkou televizního snímku, který získal Skleněného medvěda na Berlinale a další ocenění na mezinárodních filmových festivalech (Montreal, Toronto), je dvanáctiletá Merel. Všestranně talentovaná dívka se dobře učí, baví ji číst Dahla i Tolstého, hezky zpívá, je šikovná na sport, a navíc se dokáže láskyplně postarat o svého tělesně postiženého bratříčka Kaspera, který je upoután na invalidní vozík. Bez zřejmé příčiny se však snad až příliš ctižádostivá Merel stane terčem systematické šikany ze strany spolužáků z prestižní školy, kteří ji napadají verbálně i fyzicky. S přibývajícími útoky se osamělá dívka začne vůči svému okolí zatvrzovat… Emotivní drama, které empaticky vykresluje zmatené citové pochody zranitelné dívky, bloudící kdesi mezi dětstvím a dospělostí, zaujme ojediněle autentickým výkonem herecké debutantky Elske Rotteveelové. [43. MFFKV 2008] (oficiální text distributora)

Rajca

Veľmi citlivo natočený film o detskej šikane, dospievaní a hľadaní vlastnej cesty. Všetky herecké výkony vrátane skvelej Elske sú tak ľudsky presvedčivé, že ani nemáte pocit sledovania fiktívneho príbehu, ale skôr dokumentu. Nič nechýba, nič nie je navyše. Tento film si určite zaslúži viac pozornosti vďaka svojej autenticite a nevtieravému prístupu. Žiadne emócie nie sú podsúvané, ani prvoplánovo vystavané, de Jong silu odozvy necháva maximálne na divákovom vnímaní. Jednoznačne vydarený snímok. ()

vizonto

Otvára množstvo otázok. V živote sa človek viackrát dostane do situácie, kde sa stretne so šikanou. Ako sa k nej postaviť ako dieťa, ako ako rodič? Chcel by som mať so svojimi deťmi taký vzťah, aby sa o tom nebáli rozprávať. Aby sa vnútorne netrápili ako hlavná hrdinka. Bez komunikácie to nejde a presne to odzrkadľuje film. Áno, je možné sa z toho dostať aj vlastnými silami, ale nejaká jazva potom ostáva aj po vyliečení. ()