Prestávku v bojovom nasadení amerických síl v bojoch o San Pietro v Taliansku využil seržant Joe Peterson (William Holden) k návšteve miestneho cintorína. Tu sú pochovaní jeho spolubojovníci. Na rovnakom mieste si uctieva pietnou spomienkou svojho milého poručíka Eleonor MacKay (Nancy Olson). Ich vzájomný vzťah je spočiatku chladný, ale postupne prerastá v romantickú lásku. Seržant Pete povýšený na poručíka požiada Eleonor o ruku a ona súhlasí. Joe sa vracia na front. Už však nie je tým odvážnym veliteľom, bojí sa a robí chyby. A po jednej takej chybe zomrie jeho kamarát major Blackford (Frank Lovejoy), aj on je ranený. Po prepustení z nemocnice v rámci rekonvalescencie sa ožení, môže sa vrátiť domov, ale jeho všetko ťahá späť k svojej jednotke. Dožije sa poručík oslobodenia a nestane sa Eleonor mladučkou vdovou? (Volodimir2)

Volodimir2

Opäť prvý komentár. Dej filmu sa odohráva v Taliansku v období po invázii Spojencov na Sicíliu (operácia Husky 9.7.1943). Išlo o prvú väčšiu operáciu západných Spojencov na európskej pevnine. Film nachádza inšpiráciu v rovnomennom románe Richarda Tregaskisa, ktorého najznámejším románom je Denník z Guadalcanalu (1943). Zaujímavosťou je, že bol americkým vojnovým dopisovateľom zo všetkých veľkých vojnových konfliktov (2.svetová vojna, Kórea a Vietnam). Aj napriek niekoľkým autentickým záberom z bojísk v 2. svetovej vojne (triumfálny vstup generála Clarka do Ríma) , nebolo snahou autorov filmu zobrazovať len priame násilie. Cestou histórie lásky, manželstva amerických dôstojníkov v dobe vojny sa snažia poukázať na vojnu zlú, bez slávy, plnú náhodnej smrti a bezvýznamného násilia. Ťažko je pre mňa určiť tento film, či išlo o romantický milostný príbeh s vojnovým pozadím alebo išlo o vojnový film s romantickou pointou. Ale aj keď ide o americký film z 2. svetovej vojny, bol som ním milo prekvapený. ()