Raději dříve

všechny plakáty

Krátký český film o jedné z nejrozšířenějších nemocí - reumatismu. Na příkladech několika nemocných nám ukazuje vznik a průběh nemoci i možné následky, když se nemoc zanedbá nebo léčí po domácku. Současně nás upozorňuje na nejpravděpodobnější příčiny této choroby - hnisavou anginu a špatně ošetřovaný chrup. Nabádá nás hlavně k tomu, abychom věnovali zvýšenou pozornost dětem, neboť reumatismus často vzniká právě při onemocnění v dětském věku. Film mluví velmi živě a přesvědčivě. (Filmový přehled)

ripo

Zdraví je nejcennějším pokladem národa. Zvláště dnes, kdy budujeme gigantické stavby socialismu, je třeba každé pomocné ruky. Přílišná absence může nebezpečně ohrozit plnění plánu. A takovou častou příčinou absence je právě reumatismus, který zaviňuje nejen dočasnou neschopnost v práci, ale také i trvalou invaliditu. Proto je třeba proti této rozšířené nemoci bojovat všemi silami a prostředky, které jsou k disposici. A naše lékařská véda jich má dostatek. Jde jenom o to, aby si lidé uvědomili nebezpečí této nemoci i jejích následků jak pro sebe, tak pro celek. Zaleží jen na nemocných, aby vždy vyhledali lékařskou pomoc a zabránili tak dalším komplikacím. Film „Raději dříve" si vzal za úkol varovat lidi před touto nemocí. Autoři si zvolili zajímavou formu přednášky lékaře, která je ilustrovaná případy jednotlivých onemocnění. Filmový přehled 13/1952 ()