Reklama

Reklama

Sedm mečů

Trailer

Obsahy(1)

Na začátku šestnáctého století se moci v Číně zmocnilo Mandžusko a dosadilo na trůn dynastii Ching. Stále znovu a znovu propukající povstání v bojovnických společenstvích přinutí nově ustanovenou vládu zakázat všechna bojová umění, stejně jako jejich výuku či získávání řádů. Chamtivý a krutý prostopášník Ohnivý Vítr (Sun Hong-Lei), bývalý válečný hodnostář staré dynastie, vidí v této situaci možnost, jak utrhnout kus koláče pro sebe a začne pomáhat nastolovat nový pořádek. V čele armád pustoší severozápadní Čínu a chystá se dobít poslední odporující výspu staré civilizace, Vesnici Bojovníků.
Fu Qing Zhu (Chia-Liang Liu) je bývalý popravčí minulé dynastie, který se rozhodne učinit jeho řádění přítrž a zachránit tak pevnost Bowei. Společně s Wu Yuan Yinem (Charlie Yeung) a Han Zhibanem (Yi Lu) se vypraví na Mount Heaven hledat pomoc u Temného Žáru (Jingwu Ma), mistra meče vyučujícího skupinku bojovníků. Temný Žár se rozhodne jim pomoci a nařídí čtyřem svým nejlepším učedníkům - Chu Zhao Nan (Donnie Yen), Yang Yun Chong (Leon Lai), Mulang (Duncan Chow) a Xin Longzi (Liwu Dai), aby je následovali a pomohli. Tak je vytvořeno Sedm mečů. Když dorazí zpět do vesnice, odvedou všechny do bezpečí, ale veškerou vodu i jídlo otráví neznámý zrádce mezi nimi. A protože se blíží armáda Ohnivého Větru, musejí jej najít stůj co stůj a je jedno, jestli je to muž, žena, či láska... (monolog)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (71)

Z0oMb3E 

všechny recenze uživatele

Filmová legenda natočená v podobnom duchu ako Klan lietajúcich dýk, Hrdina či Tyger a Drak. Už po prvých scénach vám bude jasné, na čom bude film stavať. Bojové scény, pri ktorých lietajú odseknuté ruky, nohy, hlavy a ine časti tiel. Šermiarske scény sú dokonalo prevedené a záverečný a vrcholový súboj vyráža dych nielen svojím prevedení, ale i prostredím v ktorom sa odohráva (úzka ulička). Obrovská slabina filmu je v strihu. Práve necitlivý prístup k tejto časti filmárskeho umenia bol dôvod, že som sa niekedy v strede filmu stratil a dlho som sa vracal späť do deja. Čo ma priviedlo k druhej veľkej slabine, príbehu. Príbeh je veľmi komplikovaný a dlho sa nič nedeje. Vo filme sú vypichnuté absolútne nepodstatné časti na úkor tích, ktoré posúvajú dej ďalej (nečudo keď musel byť film zostrihaný takmer o polovicu pôvodného času). Tretia slabina je hudobný doprovod, ktorý sa vôbec nehodil ani do prostredia Číny ani do žánru filmu. Burácanie orchestra by som zamenil za klasický čínsky hudobný motív. Celkovo film na slabé 3*. Pre mňa osobné sklamanie, očakával som od toho viac. ()

klerik 

všechny recenze uživatele

Sympatický guláš, z ktorého vytŕča, že bol urobený pre peniaze... Nie je to zlé, ale občas je to chaos. Tsui Hark je legenda – naposledy som od neho videl VTEDY V ČÍNE 5 a bol to lepší film. Meče potešia hlavne súbojmi vo finále, inak je to rutina, ktorá poteší zarytých fanúšikov... ()

Reklama

imf 

všechny recenze uživatele

Tsui Hark se bohužel nedokázal vzpamatovat ze své režisérské dovolené, která trvala pár let a ambiciózním "remakem" Sedmi statečných dokázal, že mu jaksi ujel vlak. Sedm mečů má tempo, kterému by se posmíval i hlemýžď, ale když se opovážíte mrknout, možná o něco přijdete! Hark zkrátka i v dvou a půl hodinové stopáži (původně měl snímek trvat čtyři hodiny, předloha je obrovská bichle, dalo by se podle ní natočit deset filmů) využívá dost ostré odbočky a zkratky, takže po hodině budete otupělí, aniž byste poznali jakoukoliv z postav, prostě jen víte, že jsou to machři a chtějí pomoct vesničanům. Kéž by alespoň to machrování během akčních scén bylo přesvědčivé, ale Hark jako by ztratil cit pro rytmus střihu a své pověstné kamerové nájezdy... z filmu se postupně vytratí jakýkoliv náznak výjimečnosti. Jediný kdo z toho vyjde s hrdým štítem je Donnie Yen, který si vydupal vynikající akční scénu v úzké uličce a jehož postava se dočkala nějakého uzavření. Všichni ostatní jsou jen matnými šachovými figurkami v mimořádně nudné a dlouhé partii. Dokoukal jsem to jen z úcty k režisérovi. Podruhé už se ale mučit nenechám. (5/10) ()

JFL 

všechny recenze uživatele

Wu-sia je označení pro čínské příběhy o nadlidských šermířích, kteří vybaveni bájnými zbraněmi bojují proti bezpráví a ochraňují utiskované. Do této kategorie patří známé hity Tygr a drak či Hrdina. Posledním příspěvkem žánru, který si našel cestu do Česka, je dlouho očekávaný epos režiséra Tsuie Harka. Ten do filmu vnáší svůj typický styl. Vizuálně uchvátí tematizací elementů skrze prach a písek, vodu, plameny a vítr. Vyprávění záměrně vynechává velké části děje a film se tak stává zábleskovou evokací archetypálních příběhů a klasických hrdinských postav. ()

ScarPoul 

všechny recenze uživatele

Tsui Hark si prichystal veľkolepý návrat. Sedem mečov síce nie je veľmi pozoruhodný film a za rok sa podobných filmov na východe spraví minimálne desať, ale aj napriek tomu je tento film trocha iný. Hark je jeden z klasických akčných režisérov, ktorý prechádzal od gangsteriek , cez komédie až po historické veľkofilmy. A aj keď tomuto filmu by sa dalo veľa vecí vytknúť, je to zbytočné, pretože aj keď ma počas sledovania napadlo strašne veľa vecí, ktoré tento film vyslovene kazia, po do pozeraní si nedokážem spomenúť ani na jednu. V hlave mám neskutočne dobre natočené bojové scény, na ktoré je radosť pozerať, veľkolepé finále, alebo súboj v dedine sú dych berúce. Ale nie je to len hlúpy akčný film. Dalo by sa povedať, že má aj krásne emocionálne zázemie a aj keď sa miestami môžete v postavách strácať, rozhodne by som to nevyčítal filmu, ale vašej nepozornosti. Čo sa týka technickej stránky, kostýmy, kamera a hudba sú fantastické. Ale o čo tu ide sú meče. Ak už máte možnosť zoznámiť sa s nejakým mečom tak to predstavenie stojí zato, pretože každý zo 7 mečov je špecifický a niečim výnimočný. Doslova to volá po ďalšom pokračovaní, alebo aspoň po predĺženej verzií, lebo mi to prišlo ako keby ukrátené o niektoré scény. Rozhodne film, ktorý ma potešil a ktorý je typický Harkovský a tak to mám rád. ()

Galerie (50)

Zajímavosti (9)

  • Snímek měl představovat úvodní část historické šestidílné ságy, tzv. hexalogie. To se ale nakonec nestalo. Ačkoliv Tsui Hark na filmovém scénáři dvojice následujících snímků pilně pracoval i v době, kdy se primárně zabýval jinou filmařskou prací, zasvěcení pracovníci ještě v roce 2008 pevně věřili, že Tsui svoji představu dotáhne do zdárného konce. Nicméně ani v roce 2011 se žádného zdárného konce nikomu z nich nedostalo, neboť Tsui o žádných pokrocích do této doby nikoho neinformoval, a protože za dobu čítající takřka několik dlouhých let Tsui nepodal žádné zprávy o případném vývoji, či nejednal s žádnou z filmových společností o výrobě, které zřejmě díky nevýrazné divácké pozornosti původního snímku neměly o výrobu snímků navazujících žádný zájem, další vývoj původně zamýšlené hexalogie se nikým již neočekává. (Conspi)
  • Ačkoliv si snímek zakládá na uceleném fiktivním příběhu, nepostrádá základní prvky tradičního čínského wuxia příběhu, tzn. hrdinsko-romantické novely, "Qijian Xia Tianshan". Ta se po částech čtenářům denního tisku představovala od 15. 2. 1956 do 31. 3. 1957 v hongkongských novinách Ta Kung Pao. Autorem dnes již tradiční novely není nikdo jiný, než jeden z průkopníků tzv. nové spisovatelské školy wuxia příběhů, Liang Yusheng ("Baifa Monü Zhuan" (白髮魔女傳), "Xiagu Danxin" (俠骨丹心). (Conspi)
  • Během natáčení vyhrocené závěrečné bojové scény, zneškodnil herec Donnie Yen (Chu Zhaonan), nešťastně mířeným úderem sečné zbraně, svého hereckého kolegu, herce Hong-lei Sun (Fire-wind). Ten byl po zásahu v oblastí očí ještě téhož dne, 7. 12. 2004, převezen do nemocničního zařízení v Pekingu. Den poté se nicméně zrekonstruovaný herec k natáčení snímku opět vrátil a dokončil jak natáčení inkriminované bojové scény, tak i všechny ostatní, a to bez jakéhokoliv zdravotního omezení. (Conspi)

Reklama

Reklama