Mustang

Dokumentární / Krátkometrážní

Slovensko, 2001, 28 min

Pavol Barabáš

Připadá mi báječné natáhnout se v obýváku na záda, nechat se jen tak vystoupat po strmých stezkách kolem Daulagiri a podobných kopečků až do světa, který vyspělá společnost prozatím opomněla zdegenerovat. Já totiž vnitřně bez problémů splývám se společností, která nevytváří žádný odpad, ale jsem již příliš nakažen moderní civilizací na to, abych v takovém prostředí dokázal přežít. A klidně se přiznám i k tomu, že místní bezzubé krasavice ve mně vzbudily pochybnosti o mé touze zůstat sexuálně aktivním.(1.1.2013)

Také pusté prostredie okolo Himalájí ale aj tak Barabáš ponúka veľa pekných obrázkov z okolia, komentár tiež obohatí, rovnako ako pohľad do kultúry tejto málo dostupnej krajiny. /70%/(10.1.2010)

Dostať sa tam nie je veľmi ľahké - minimálne treba slušnú vysokohorskú prípravu, mať zmysel pre trochu strachu a zároveň pevné nervy pri vybavovaní povolenia. Donedávna pre cudzích návštevníkov zakázané kráľovstvo Mustang, nachádzajúce sa v Nepále, za hradbou Himalájí, navštívil dokumentarista Barabáš, aby podal úžasné obrazové svedectvo o horách, v skale tesaných chodníkoch, prechádzajúcich v päť a pol kilometrovej výške hrebeň Himalájí, náhornej planine a odtieňoch hnedej farby. Podstata: ukázať život plynúci rovnako dnes, ako pred stovkami rokov. Bezodpadové hospodárenie, úcta k tradíciám, samoregulácia nárastu obyvateľstva, absencia civilizačných nenávistí, hromadení vecí, duchovné prežívanie neslúžiace len ako barlička na vyrovnanie pracovného stresu - veľa inšpirujúceho pre zvyšok sveta. Smutné je, že väčšina si z poznaného berie túžbu preniknúť do zakázanej zóny, chrániacej si tradície a životný štýl a prepašovať tam nejaký ten zakázaný foťák, kameru, či inú "civilizačnú vymoženosť". Časový priestor polhodinového dokumentu, neumožnil podrobnejšie zoznámenie sa s Mustangom, napriek chvályhodnej snahe o filozoficko-environmentálno-náučný presah sprievodného slova v podaní známych bratislavských hercov.(28.8.2005)

Dané miesto musí byť naozaj fascinujúce, ale čo sa týka samotnej náplne dokumentu, tak tá tentoraz okrem krásnych obrázkov nič extra neponúka. A tá prepašovaná kamera a téma narúšania starých zvykov a kultúr. To je na polemiku, no ja by som jednoducho rešpektoval ich zákaz. Asi vedia prečo to robia.(9.3.2008)

Štandartne skvelý Barabáš- pútavé, originálne, s nádhernou kamerou a "scenárom"...(12.12.2007)