Plánování kusové výroby

všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní
Československo, 1952, 27 min

Český instrukční film o významu, nutnosti a správném způsobu plánování. Na vzorném plánování výroby parní turbiny v závodě těžkého strojírenství se seznamujeme s jeho postupem. Film ukazuje všechny předpoklady, nutné k rovnoměrnému plnění plánu, správnou organisaci, zajištění materiálu, výkresů, přípravků a výrobních pomůcek, a zdůrazňuje nutnost spolupráce plánovačů s techniky, dělníky, vedoucími a dispečerským oddělením. (Filmový přehled)

ripo

Státní plán, stanovený vládou, rozepisují výrobní ministerstva na jednotlivé závody. Pracovnici závodu jej rozpracují na jednotlivá čtvrtletí, určí podle něho výrobní úkoly i lhůty k zhotovení součástí pro jednotlivé dílny. Dalším úkolem je rozdělit úkoly na jednotlivá pracoviště, každému dělníkovi, pro jednotlivé dny. Předpokladem plnění plánu je především dobrá organisace závodu i dílen, dále zajištění výkresů, výrobních pomůcek, materiálu a přípravků. Technici, plánovači, dispečeři a dělnici musí dobře spolupracovat, aby plán byl plněn průběžně, v co nejkratším čase, bez šturmovštiny, časových i materiálových ztrát a aby součásti byly přesně vyrobeny. Film nás přesvědčuje o tom, že v plánu má každé číslo obrovský význam, že je kolečkem, které výroba pohání a jehož opominutí ji může zpomalit. I když po zhlédnutí filmu laik neporozumí celému systému plánování, pochopí jeho význam i odpovědnost každého pracovníka za plněni plánu nejen jednotlivé dílny a závodu, ale za výstavbu celého našeho hospodářství. Filmový přehled 9-14/1953 ()