Vdova Montielová

Widow Montiel, The

Mexiko / Kolumbie / Venezuela / Kuba, 1979, 105 min

Miguel Littin

Předloha:

Gabriel García Márquez (kniha)

Miguel Littin

• Houdini

Zlatý Medvěd - výběr(12.5.2006)

• Bluntman

LFŠ 2008 Další prázdná marquezovská adaptace koketující s kýčem, která se tváří hrozně oduševněle, ale ve skutečnosti je nabubřelým "nic". Přestože mě ryze ženské, povětšinou introspektivní filmy neoslovují, dovedu je ocenit, jenže... VDOVA MONTIELOVÁ nemá ani pnutí mezi tím, co se odehrává v pozadí a co v popředí, jako je tomu u Antonioniho, a osobně nedovedu pochopit jednání hlavní hrdinky, která se smrtí manžela se chová jako uzlíček neštěstí (přestože by měla být ráda, viz Paldiniho komentář) a cloumá ulicemi několik dní v kuse, popř. polehává po posteli. To se jí cloumá, když má služebnictvo, které se o všechno postará, ale ne a ne docloumat na déšť, aby jí udeřil blesk, popř. doprostřed vozovky, aby ji sejmul náklaďák, přestože divákovi valnou většinu filmu slibuje, že se jde zahrabat (dokonce si na to vykope hrob!). Ten (divák) se pak baví vymýšlením způsobů, jak by mohla konečně chcípnout, nebo se pokouší o sebevraždu (ne, akreditačkou si nepodřežete žíly). Tahle telenovela (nasvědčují tomu jak scenérie, tak i chování postav a dějové (ne)peripetie) se snaží šokovat explicitními scénami popravy zvířat, popř. sexuálními hrátkami, ALE... je to mid-cult, popř. wannabe uměníčko.(29.7.2008)

• Paldini

Stará babka Montielová, která vypadá jako mladá Geraldine Chaplin celý život přivírá oči nad nezbednými výstřelky svého muže (ten nedělá nic hrozného - jen udává své sousedy, krade, souloží se služebnou, chodí do hampejzu obdarovávat chudé konkubíny), a když oči po jeho smrti otevře a zjistí jaký byl raubíř, rupne jí v bedně a jde se vykoupat do řeky plné nafoukaných plavců.(3.8.2008)

• Iggy

Marquézův styl vyprávění je z filmu docela cítit, ale u filmu jsem se nudil, což se mi u Marquézových knih nikdy nestalo. Vdovu Montielovou jsem sice zrovna nečetl, ale hodně tu chybí typický Marquézův humor.(25.9.2008)

Velmi dobrou atmosféru filmu ničí roztříštěnost scénáře a činní ze zfilmované povídky pouze průměrný film. Škoda. Bylo zaděláno na víc, již kvůli vynikající Geraldine Chaplin.(29.5.2004)