Les

• Sovětský svaz Les (více)
všechny plakáty
? %
Sovětský svaz, 1953, 174 min

Další ze seriálu sovětských filmů, které zachycují divadelní představení, je inscenace Ostrovského komedie „Les" v leningradském Puškinově akademickém divadle. Ostrovskij, tvůrce ruského národního divadla, v této komedii zachycuje šlechtu v době jejího ústupu ze slávy. Komedie „Les", která vznikla r. 1870, patří dnes ke kmenovému repertoáru sovětských divadel. K nám byl „Les" po prvé uveden r. 1888 na Národním divadle. V současné době je na repertoáru Realistického divadla Zd. Nejedlého. (Filmový přehled)

ripo

Jako v několika jiných hrách („Talenty a ctitelé ", „Bez viny vinni"), tak i v pětiaktové komedii „Les"' kreslí A. N. Ostrovskij portréty hrdinů ze svého oblíbeného prostředí — divadla. A jak je v jeho dramatické tvorbě takřka zvykem, tak i zde staví proti sobě do konfliktu lidi ušlápnuté, zubožené, psance společnosti (kterými jsou v „Lesu" právě oni dva kočující herci Šťastlivec a Nešťastlivec), a lidi „velké" — bohaté. Pod dojmem té druhé kasty rozumíme u Ostrovského obvykle ruské kupectvo. V „Lese" staví vedle sebe a zároveň i proti sobě zástupce šlechty i kupectva v podobě chlípné statkářky Gurmyžské a jejích licoměrných sousedů, a v podobě lstivého kupce Vosmibratova. A zároveň proti nim oběma, nenacházeje pro ně kousku slitování nad jejích osudy, staví typ čestného kočovného herce Neštastlivce. Jeho závěrečná slova, která metá do tváře Gurmyžské a spol., patří stejnou měrou i Vosmibratovovi — měšťákovi. V jeho slovech, vyjadřujících ideu celého díla, cítíme morální převahu chudého herce nad banální společností statkářů. — Na filmu, který zachycuje představení leningradského divadla, je třeba ocenit vtipnou filmovou adaptaci některých míst, která, aniž narušuji původní divadelní charakter představení, zpružňují a oživují filmový celek. Filmový přehled 19/1954 ()