Tři království: Vzkříšení draka

• Česko

Tři království

• Čína

San guo zhi jian long xie jia

• Čína

三國之見龍卸甲

• Hong Kong

三國志見龍卸甲

• Hong Kong

Saam gwok dzi gin lung se gap

Three Kingdoms: Resurrection of the Dragon

Dong Yu

Kostýmy:

Thomas Chong
  • honajz

Filmová adaptace šest set let starého čínského románu Romance of the Three Kingdoms v produkci Sammo Hunga působí poněkud nejistě. Ano, jde o stejný román, podle něhož John Woo natočil svůj dvoudílný film Red Cliff. Sammo Hung měl k dispozici podstatně skromnější podmínky včetně finančních, a z amerických herců zde uvidíme jen Maggie Q. Příběh se odehrává ve 3. století po Kristu, kdy proti sobě stojí v podstatě tři armády rozdělené Číny - ve filmu se však soustředí spíše jen na dvě strany. V armádě trakce Shu se objeví nový bojovník Zhao Zilong - v podání Andyho Lau -, který svou dovedností v bojových uměních získá brzy post generála a může se postavit vůdkyni armád trakce Wei. Snímek je však natočen sice s tradičním důrazem na výtvarnou kameru, avšak tak nějak lajdácky, bez zájmu, a podobně je tomu u bojových scén. některé jsou točeny stroboskopicky, jako kdyby snímek po snímku, takže z nich nic není, jindy jsou "mázlé", nebo dokonce zabírané z tak podivných úhlů kamery, že než si "laskavě přeostříte na své ctěné oko", je po akci. Navíc o příběhu se moc mluvit nedá - o postavách nevíte zhola nic, takže tam prostě poskakuje pár lidí, jedni se snaží dostat ty druhé, a vám je naprosto šumák, kdo vyhraje. A když vidíte scény, kdy nějaká ženská uprostřed bitevní vřavy hraje na šalmaje (tedy vlastně na citeru či jak se ta japonská loutna jmenuje), nebo kdy hlavní hrdina s děťátkem na zádech zlikviduje stočetnou přesilu, je to mnohdy až spíše k smíchu. A celé ponaučení z čínských dějin? Nakonec se stejně všichni mezi sebou vymlátěj.(29.5.2009)

Nie som ani tak sklamany, ako skor smutny. Smutny, ze ten obrovsky potencial ktory film mal bol nevyuzity a zostalo z neho len par scien a pamatihodny Zilong, skvelo stvarneny Andym Lauom. Neisty zaciatok, fantasticka scena nastupu piatich generalov, potom rychly spad....a co to, ono uz je koniec filmu?! Velkofilm by mal okrem velkej vypravy a velkych mien, mat aj velky pribeh a velku stopaz. Avsak dve druhe podmienky film vobec nesplna. Az mi to prislo, ze to co som videl bol len akysi zostrih filmu, ktory trva o hodinu dlhsie. Bohuzial nieje to tak. A velmi ma zamrzelo aj to, ze Sammo Hung tu stvarnil takmer zbytocnu postavu, sluziacu len na vypln prazdneho miesta a zvysenie prestize. Co uz. Neostava mi nic ine, iba svoje nadeje vlozit do Wooovho Red Cliff. (6/10)(16.5.2008)

Sám proti tisícům, při poslední bitvě . . . muž, který celý život bloudil v kruzích, ale přesto nechová zášť k člověku, který ho zradil. Co je vítězství ? Není vítězství bez porážky ! Čeho vlastně dosáhnul? Nejlepších je posledních 20 minut, které jsou opravdu silné a dost mě vzaly. Celková stopáž filmu, potrhaný děj a chaotická kamera jsou slabými místy, které se nedají přehlížet. Doprovodná hudba je zde na výbornou, ale přesto jen za 3 *** 55 %(4.11.2009)

3K se svojí stopáží a obsahem na plátně působí spíše jako několik vytrhaných stránek z knihy, nežli epické historické dílo. Chaotické akční scény a nepřehledná kamera ubírá filmu na kráse a v podstatě žádná hloubka jak příběhu, tak charakterů sráží tento film do kolen a to nezachrání ani herecké trio Andy Lau, Maggie Q a Sammo Hung. Škoda, výsledek je prostě neuspokojující a nezbývá než doufat, že nás John Woo překvapí svým dvoudílným Red Cliffem, který snad bude alespoň o třídu výše. (6/10)(9.6.2008)

Rozpočet $20miliónovTržby Celosvetovo $21,159,916 ║ Dobrá výprava a zaujímavý herci(Andy Lau, Maggie Q, Sammo Hung Kam-Bo) v absolútne zlej réžii, príbeh ktorý nikam nesmeruje, nič podstatné nevysvetlí, súboje v zlom strihu nič nedajú. /25%/(26.5.2009)

• Maggie Q

• - Malou roli ve filmu má Qian Zhijun, známý jako Xiao Pang (Little Fatty). Ten se stal slavným v roce 2002, kdy se jedna jeho fotka objevila na internetu a poté se začala rychle šířit po internetových forech v Číně i zbytku světa. Postupem času se z ní stal internetový mem a Xiao Pang byl v roce 2006 označen jako jedna z nejznámějších tváří v Číně. Na své snadno získané slávě se rozhodl vydělat a sehnal si vlastního agenta, který mu brzy zařídil roli moderátora pořadu o vaření v jedné čínské televizní stanici. Role ve filmu Tři království: Vzkříšení draka je jeho filmovým debutem. (Raztubyl)

• - Během natáčení bojové scény byl herec Andy On (Deng Zhi) jedním z kaskadérů zraněn v obličeji. A právě jizva na jeho horním rtu, kterou lze vidět v hercových pozdních filmech, je tohoto násilného aktu potomkem. Sám herec ji považuje za jakousi trofej za jeho pilnou práci na natáčení snímku. (Conspi)