Hľadači tieňa

Dokumentární

Slovensko, 2013, 31 min

Pavol Barabáš

Pavol Barabáš

Objavenie Mesačného tieňa bol zázrak. Skúsení jaskyniari nepredpokladali, že niečo také sa na pomerne dobre jaskyniarsky zmapovanom Slovensku môže v 21. storočí vôbec podariť. I stalo sa: dvaja skúsení hľadači podzemných svetov Igor Papp a Branislav Šmída to v júni 2004 dokázali. Za deväť rokov od objavu sa podarilo partii neúnavných objaviť vyše 32 kilometrov podzemných priestorov, čo radí túto vysokohorskú jaskyňu v tatranských vápencových masívoch k najdlhším v Karpatoch (po Demänovskom jaskynnom systéme a dvoch rumunských jaskyniach). Ide zároveň o tretiu slovenskú najhlbšiu jaskyňu (- 451 metrov). Zábery presvedčivo ukazujú, čím sa musia jaskyniari moriť, kým môžu prejsť k objavovaniu nových priestorov. Po výstupe do masívu hôr na povrchu ich čaká náročný presun do vnútra systému, plný zlaňovania, presúvačiek po vrtiacich sa povrazových rebríkoch, lanových traverzoch, prielezov uzulinkými plazivkami plnými blata, prechod časťami s uvoľnenými skalnými blokmi a nevyhnutné prespanie vo vybudovaných bivakoch vnútri jaskyne. Pri tom všetkom sa prenášajú kilá nevyhnutne potrebného materiálu. Mimochodom, jeden z vybudovaných bivakov zničili odtrhnuté tony kamenia zo stropu. Ide o prácu len pre zanietencov, pretože ako konštatujú objavitelia - mnohí špičkoví lezci aj jaskyniari vzdali po pár hodinách, či dňoch prácu v nej pre extrémne náročný terén. Vedomie potreby návratu cez toto adrenalínové skalné podzemné cvičisko núti totiž každého podvedome zachovávať si v sebe zvyšky síl a ľudia z tohto dôvodu odmietajú robiť v podzemnom tábore bežné veci ako napríklad doniesť vodu. Z podobného dôvodu majú ľudia, ako hovorí Braňo Šmída, sklon veci si zjednodušovať a nemyslieť na bezpečnostné opatrenia, z čoho vznikajú úrazy. Hodnotný film, nakrútený vo veľmi náročných podmienkach zaujímavo približuje svet podzemných krás. Vzhľadom na špecifickosť samotnej jaskyne nie je jednoduché vybudovať akúsi priamočiaru dejovosť - jaskyňa samotná je totiž neukončená s mnohými perspektívnymi pokračovaniami a nezlezenými priepasťami. Na priblíženie sa k tieňu Mesačného tieňa je azda lepšie, podobne ako to robí dokument, vnímať jaskyňu a jej prieskum ako súhrn obdivu k prírodným krásam i schopnostiam jaskyniarov a dobrodružstva spojeného s nádherne zanieteným objaviteľstvom, ktoré z mnohých ľudí postupujúcim časom vyprchalo a ostalo len ako spomienka na detské časy. Spoznávať a objavovať prírodné krásy je však možné vykonávať dennodenne. Úroveň a náročnosť tohto procesu si môže každý zvoliť podľa vlastných schopností a možností. Nadšenecky dobrodružný pocit z detstva tak môže ostať zachovaný.(16.4.2014)

Film, ktorý sa mi vôbec nehodí do produkcie Pavla Barabáša. Celý film bol o triedu slabší, chýbal v ňom dej, úvodné kulisy v ňom úplne abstinovali. Celý film pôsobil len ako TV- film, alebo amatérsky film.(12.11.2013)

Barabáš je učiteľ. Svojimi filmamy učí všetkých, kto chcú počúvať o krása sveta a o krásach Slovenska. Nikdy som nebol tak šťastný, že som sa narodil do tejto krásnej krajiny - ku ktorej som mal vždy veľké sympatie a tak hrdý na ľudí, čo objavujú, prekonávajú seba a ostatných a pomáhajú nám dostať sa nielen na svetové mapy, ale aj do nás samých. Pavol Barabáš je rovnako ako veci o ktorých hovorí našim národným pokladom.(25.6.2014)