Rembrandt, malíř člověka

• Nizozemsko Rembrandt, schilder van de mens (více)
všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní
Nizozemsko, 1957, 20 min

Režie:

Bert Haanstra

V Rembrandtovi Haanstra dokazuje, že je možné natočit fascinující film, který se skládá pouze ze záběrů obrazů. Musel však procestovat celou Evropu, navštívit mnoho muzeí a majitelů soukromých sbírek, aby mohl díla nafilmovat. V díle velkého malíře rozpoznává Haanstra jeho zvláštní zájem o člověka coby samostatnou lidskou bytost, církevní motivy jsou zcela obejity. Haanstra chápe jako individuum i samotného Rembrandta. Ačkoli byl film natočen v rámci Rembrandtova roku 1956, a to částečně za účelem mezinárodní propagace Holandska, odkazy k vlasti ve filmu chybí. Nejslavnější částí filmu je pak série autoportrétů, které se vpíjí jeden do druhého, na níž můžeme pozorovat, jak malíř neodvratně stárne: i velcí mužové jsou poznamenáni životem. Skrze tuto obrazovou sérii dosáhl Haanstra výsledku, který připomíná dnešní počítačovou animaci. (Doc Alliance Films)

Diskuze

Marze

Marze (hodnocení, recenze)

Příjemná komentovaná prohlídka Rembrandtovými obrazy. Osobně mám radši spíše krajinářskou malbu. Občané na malbách jsou již dnes nostalgie.  Holandsko zbavené veškeré přírody a přelidněné od té doby velmi zdegenerovalo.