Dobrodružné romantické drama natočené podle jednoho z nejslavnějších románů Ernesta Hemingwaye. Odehrává se v bouřlivé době občanské války ve Španělsku a jeho hlavní postavou je idealistický Američan Robert Jordan, který bojuje v řadách španělských partyzánů. Právě on dostane za úkol vyhodit do vzduchu strategicky významný most, jehož zničení by mělo zastavit postup nepřítele. Současně s přípravami nebezpečné akce se rozvíjí také jeho milostný vztah se španělskou dívkou Marií, která se přidala k partyzánům poté, co se stala obětí krutého mučení nepřátelskými vojáky. Jejich náhodné setkání v partyzánské jednotce přerostlo v hluboký cit, což ovšem s nelibostí sleduje věčně opilý velitel oddílu Pablo. Přestože kromě toho odmítá Jordanovi pomoci s jeho nebezpečným úkolem, podaří se s pomocí Pablovy ženy Pilar akci připravit. Její zdárný průběh však zhatí smrt muže, který se měl postarat o "zpáteční cestu". Jordan se rozhodne úkol dokončit, přestože nemá šanci uniknout, a za cenu vlastního života most zničí. (oficiální text distributora)

majo25

Hemingwayovu predlohu dobre nepoznám, čiže nemôžem porovnávať. Ale myslím si, že výsledok je zdarilý. Čo ma prekvapilo, ako je dej vzhľadom na 40. roky akčný a aj keď je plný štúdiových scén a scén s nakreslenými horami v pozadí, farebný vizuál pôsobí presvedčivo a atmosfericky. Ústredná dvojka - charizmatický Cooper a sympatická Bergmanová - je vhodne vybraná, rovnako ako aj ďalšie osadenstvo a všetci dokopy podavajú veľmi slušné výkony, o ktoré sa tento vojnový snímok môže oprieť. A tak aj silná romantická linka sa dá prekusnúť, teda viac-menej. Čo sa už dá menej povedať o obrej stopáži. ()

Mol

A MAN FIGHTS FOR WHAT HE BELIEVES IN!! Mno mohlo se to spíš jmenovat Indiana Jones a hory lásky. Tak nějak by se dalo shrnout těch nekonečně nudnejch a přeslazenejch 170 minut mezi Garym a Ingrit, která měla i vlasy jak cukrovou vatu. Skoro se divím, že kolem ní nelítaly vosy. Dialogy byly otřesné a zbytečně natahované. Hádky jako "kdo tu velí", "je Pablo opilej" nebo "Pilar je škaredá" byly nekonečné a zbytečné. Kdyby se film prostříhal tak na 1h 20m, tak by to bylo jistě záživnější. Ale abych jen nehanil. Co se týče akčních scén, tak ty jsou provedeny na výbornou. Navíc křivák Pablo se na konci změní v John Ramba a Roberto epicky zakončuje The End! Je mi líto, že musím dát filmu s Garym tak slabé hodnocení, ale nemůžu jinak. Skoro se divím, že jsem to nevypnul a dokázal to dokoukat. Pořád jsem si totiž říkal, teď už se to musí rozjet, teď už to musí přijít a ono nic. ()

Autogram

Melodramatický príbeh v prostredí vojny. Je tam most, ktorý má padnúť, je tam láska, ktorá padnúť nemá, a všetko to trvá príliš dlho, až v druhej hodine sa veci nejako pohnú. Najzaujímavejšou postavou je stará cigánka, ktorá riadi celú vojenskú operáciu, generál, ako sa patrí. –––– ... smrť každého človeka umenší mňa, lebo ja som súčasťou človečnstva: a preto sa nikdy nepýtaj, komu zvonia do hrobu; zvonia tebe. ()

Han22

Konečně jednou opravdová klasika, které můžu dát bez přemýšlení pět hvězdiček. Hemingwayův epos se odehrává uprostřed španělské občanské války, ale politiku do filmu moc nemíchá. Je to dobře, protože zde bojovaly na jedné straně nacisti, na druhé komunisti a všichni si chtěli vyzkoušet zbraně na druhou světovou. Nebylo to dobro a zlo, ale jen dvě strany zla a mezi nimi obyčejní lidi, snažící se přežít. Film sleduje partu špinavých, otrhaných, zubožených partyzánů, přežívající někde v horách uprostřed ničeho, mezi které přichází americký sabotér zničit v podstatě bezvýznamný most. Z hor se prakticky nehneme, první akce přichází po hodině a půl a přesto to vůbec nevadí. Mezi tou drsností a syrovostí, podpořené mrazivými horami se postupně krystalizují charaktery - odvážný stařík Anselmo, zbabělý a nejednozačný opilec Pablo, rázná cigánka se zlatým srdcem Pilar (fantastická Paxinou), naivní romantická Maria (krásná Bergmanová), které zbyla jen láska a lásce se bránící Robert (drsný Cooper), který nechce uprostřed války vztah, co nemůže dobře dopadnout. Musím uznat, že všechny výtky byly v průběhu filmu rozmetány a když přijde na přestřelky, vůbec to nepůsobí jako ze starého filmu, naopak finále je dramatické a napínavé jak u moderních filmů. Úžasný film a pokud si ho nechcete zkazit, nečtěte oficiální text distributora. Válečný film roku 1943. ()

bohemia_regent

Snímek se s výjimkou závěrečné scény vyznačuje dlouhými, statickými a upovídanými obrazy. Jako kdyby adaptace románu nebyla určená pro filmové plátno, ale pro divadlo. Kromě Garyho Coopera, tradičně herecky úsporného a tím i přirozeného, a částečně i kromě Ingrid Bergmanové je to přehlídka přehrávačů, kteří se snaží trumfnout jeden druhého. ()

Vesecký

Jsem zklamán, bylo to natočené hodně americky. Už četba Hemingwayovy povídky mi dělala potíže a skončil jsem asi v jedné třetině, film jsem dokoukal a nevím, zda to bylo dobou, v níž se film natáčel nebo předlohou, ale připadalo mi to, že samotný partyzánský boj tam byl hodně paralyzován zbytečnými dlouhými dialogy (ale to je typické i pro předlohu), čímž člověk ztrácí přehled o ději, navíc tam je hodně zdůrazněn vztah Maríe a Roberta, což asi lahodilo oku amerického diváka a dívek zblázněných do Garryho Coopera, kdepak, nesměly tam scházet překážející si nosy a spousta polibků, prostě tohle ble ble ble dost pokazilo myšlenku filmu, totiž vztah mezi republikánskými partyzány v týlu nepřítele, který nebyl jednoduchý, i samotný akt vyhození mostu do povětří. Poslední dialog Roberta a Maríe mi vyzněl jako hodně laciný kýč. María dvakrát nakousla drastické vyprávění o povraždění fašisticky smýšlejících občanů Rondy (to vzal Hemingway ze skutečnosti), ale nikdy se moc daleko nedostala. Přitom to bylo to nejsilnější, co jsem si z té nedokončené četby odnesl. Možná to byl úmysl, možná bylo ztraceno při zkracování stopáže. - Pan Kinderman se ovšem mýlí, ve Španělsku o demokracii šlo, Levá fronta, byť podporovaná Sovětským svazem, to nebyli jen komunisté, ale řada levicových, a tedy pokrokových stran. ()

lukano

Celkem akční film z dob občanské války ve Španělsku, s hereckými hvězdami tehdejší doby Gary Cooperem a Ingrid Bergmanovou. ()

Angelitos

Od takto známého díla - Komu zvoní hrana - jsem toho očekávala více, navíc s tímto obsazením. Teď jsem spíše zmatena tím, co mělo být filmem řečeno. Jestli mělo být spíše poukázáno na to, jaká byla válka, nebo na vztah dvou hlavních hrdinů, (který byl místy opravdu přeslazený). Trochu jsem se v tom neorientovala. Musím ale říci, že mě moc okouzlily modré oči Coopera a Ingrid Bergman s krátkými vlasy - zajímavá změna. Herci byli skvělí, jen děj trochu pokulhával. Neříkám však, že film nestojí za shlédnutí. ()

Lucas87

Na film z roku 1943 je to příjemné překvapení, a zabývá nepříliš známou občanskou válkou ve Španělsku. I ta poslední akce u mostu je dost slušná. ()

sefa

Povedená adaptace světoznámé knihy Ernesta Hemingwaye. Na první pohled může odrazovat poměrně dlouhou stopáží, ale mně to ani nepřišlo, že by film trval bezmála 3 hodiny. Nemohu tvrdit, že se zde nevyskytovaly chvilkové nudnější pasáže, avšak spočítal bych je na prstech jedné ruky, navíc dohromady trvají jen pár minut. Ingrid Bergman mi v roli mladé španělské republikánky a Robertovo lásky vůbec nevadila, také zakončující monolog mi nepřišel vůbec "pitomě hysterický", nýbrž dojemný a upřímný. Celkový dojem z tohoto filmu je více než dobrý a zaslouží si čisté 4*. ()

DiCapriovi zvonia do hrobu

DiCapriovi zvonia do hrobu

28.05.2005

David Benioff, scenárista Tróje, momentálne pracuje na adaptácií románu legendárneho Ernesta Hemingwaya FOR WHOM THE BELL TOLLS (alebo "Komu zvonia do hrobu"). Hlavnú rolu Roberta Jordana, mladého… (více)