Reklama

Reklama

Romeo × Juliet

(seriál)
  • Japonsko Romio x Jurietto (více)
Japonsko, 2007, 10 h (Minutáž: 25 min)

Kamera:

Naoki Kitamura

Hrají:

Takahiro Mizušima, Fumie Mizusawa, Ajako Kawasumi, Sajaka Óhara, Miju Macuki, Čiwa Saitó, Kazuhiko Inoue, Kósuke Toriumi, Kódži Išii, Kacuhisa Hóki (více)
(další profese)

Epizody(24)

Obsahy(1)

Jedné tragické noci je vládnoucí klan Kapuletů vyvražděn Monteky, kteří chtějí ovládat zemi. Všichni jsou bez milosti pozabíjeni, jen malé holčičce se podaří uprchnout, poslední z Kapuletů, Juliet. O čtrnáct let později, kdy je Neo Verona zmítána strachem a utlačováním, se objevuje hrdina známý pod přezdívkou Rudý vítr, který bojuje za práva obyčejných lidí. Není to nikdo jiný než Juliet. Jednoho dne se potkává s mladým dědicem Monteků, s Romeem, který pomůže Rudému větru utéct před královskými vojáky. Nejslavnější tragická láska může započít. Osudové setkání dvou, změní životy mnoha. Opravdu i tato láska nemá jedinou naději na přežití? (Zíza)

(více)

Recenze (12)

Deleatur 

všechny recenze uživatele

Spíše to byla jen volná inspirace Shakespearovou tragédií i jeho dalšími hrami (znám Ofélii, Shylocka i Petruchia, ti tam ale vystupovali coby kněžka, korupčník a mladičký dickensovský kriminálník), oklikou přes vykradení nápadu Zamilovaného Shakespeara. Japonci se s tím nemazali ani jinak a už v první epizodě nechali Monteky zmasakrovat téměř celý kapuletovský klan... aby se pak ale pokusili zrelativizovat postavu tyranského Monteka nejprve zprava ("pevná ruka je nutná k udržení řádu"), poté zleva (mindrák z nízkého původu). Autorům ale zjevně nestačily jen podobné posuny v postavách (ještě mnich k naprosté odpudivosti a Tybalt s Merkuciem si vyměnili strany), tak přidali úplný mišmaš motivů od sci-fi (místo děje byla Neo Verona, šutr s hodně slabou gravitací zavěšený na nebi), přes ekologickou fantasy (šutr udržoval pohromadě i při životě mýtický strom) a sociální kritiku (vztah mezi poddanými a šlechtou) až po maskované bojovníky proti útlaku i kvůli pomstě. Neměli ani problém s tím, aby v dětském seriálu akcentovali pubescentní erotiku. Ba se nebáli ani deviantních náznaků - Romeo k Julii pocítil něco už v jejím mužském převleku, její spiklenci zase ocenili, jak se umí převléknout za přitažlivou dívku (aniž by věděli, že dívka skutečně je). K tomu afektovaný Willy Shakespeare s dominantní matinkou a přes deklarovanou heterosexualitu jasný vzorec seme/uke v postavách dvojky mlčenlivého, mužného a urostlého Curia s upovídaným, dlouhovlasým a subtilním Franciscem. Zvláště když tento v průběhu seriálu udělal pár šťavnatých narážek na Curiovu sexuální askezi (i když ke konci seriálu už to bylo potlačeno). Z méně veselých tam byly zcela zřejmé narážky na dětskou i dospělou prostituci a kariéru přes postel. Kupodivu to ale jako celek fungovalo, místy to bylo zábavné, působivé i dojemné, v tématu povstání proti totalitnímu režimu aktuální i silné. Ale vadil mi tam hlavně ekologicko-náboženský motiv, protože Shakespearova tragédie je silná i bez toho, aby se ještě obalovala do jakési mystiky, zřetelně křesťanské. Byť ta je přítomna i ve hře (sejmutí dědičných hříchů sebeobětováním, najmě když to vedlo ke konci nepřátelství). // 72% ()

Zíza 

všechny recenze uživatele

Prvních několik a pár posledních dílů se pro trochu táhly, asi pro IMHO plno zbytečných scén (hlavně u těch posledních dílů), ale ta prostřední část, ta pro mě utíkala krásným tempem, že jsem se vždycky divila, když naskočil ending... Je to romantika jako hrom, ale co by se jiného dalo očekávat od Romea a Julie, že? Ti, kdo znají Shakespeara, by si mohli přijít na své, když to budou sledovat, protože je tam spousta narážek na jeho díla, navíc je tam i samotný autor, i když trošku jiný, než si ho představuji... A jinak už vše napsal Subjektiv. ()

Reklama

DaweForeman 

všechny recenze uživatele

Když jsem tohle začal sledovat, očekával jsem japonské zpracování Romeo a Julie. Ve skutečnosti krom romantiky a pravého "Shakespearova" příběhu jsem se dočkal fantasy remaku s ponechaným romantickým prvkem a určitými důležitými momenty. I když tenhle seriál má 24 dílů, tak se mi pořád zdá, že autoři si ukousli až příliš velké sousto, aby mohli rozvést celý příběh pořádně a navodili tak ještě lepší atmosféru. Nemusím ani zmiňovat, že je to spíše vedeno na širší publikum (pohádkově), což bych tu viděl i tak trochu ke škodě. Když připočítám onen fantasy prvek, tak z toho alespoň není jen čistě hořký tragický konec, ale hořkosladký konec. Jediné, co bych k tomu dodal jako mínus, je to, že tu jaksi chybí pozadí toho Ascalonu, které je tu odbyté jen několika momenty, ze kterých si člověk příliš neodnese. Dále musím uznat i to, že na to, že je to japonské zpracování, tak se celkem dobře snažili udržet evropskou kulturu, ale přesto tam byl vidět sem tam nějaký ten japonský zvyk. V závěru co se týče animace, tak tam nemůžu až příliš hodnotit dobře než slabší průměr, ale na druhou stranou hudební stránka se jim povedlo hodně dobře, kdy vždy vystihovala tu správnou atmosféru. ()

Starletka 

všechny recenze uživatele

Dobrodružství, romantika, konec slzavé údolí. Rozšířenější verze klasiky, ve které je trochu poupravená hlavní zápletka. Postavy jsou propracovanější a hlubší, vzájemný vztah obou hlavních hrdinů se (na rozdíl od originálu) vyvíjí plynule a samozřejmě se najdou i nějaké ty souboje a akce. Animace je pěkná, soundtrack krásný, opening s oběma endingy taktéž. I když se najdou i slabší díly, ty silnější je spolehlivě vyváží. 7/10 ()

Jirka_Šč 

všechny recenze uživatele

Už před rokem mi dcera docela nadšeně vyprávěla o této anime fantasy verzi Romea a Julie. Sedl jsem k tomu, vydržel u toho celých 24 dílů, líbilo se mi. Děj se drží shakespearova příběhu značně volně, obsahuje mnoho nových a zajímavých prvků, je docela svěží. A končí trochu jinak. Stručné intro do děje: V prvních okamžicích příběhu je dvouletá Julie jediná, kdo přežije vyvraždění rodu Capuletů po moci toužícím Montekem. Pokračujeme po čtrnácti letech. Mladí šlechtici se prohání oblohou na okřídlených pegasech, zatímco lid přežívá pod vládou bezcitného Monteka a svoji naději vidí v tajemném rebelovi s maskou. Místy drsnější, než originál. Konec intra. Sympatické je, že jsou hlavní hrdinové dostatečně vykresleni, během děje vyzrávají a divák se dozvídá jednak příčiny jednání některých osob (které jsou zprvu skryty), jednak, co se v tomto světě vlastně děje (také dlouho skryto). Vadilo mi jen, že některé z vedlejších postav obdržely jména po hrdinech jiných shakespearových dramat. Nebylo to vůbec nutné, film by fungoval i bez toho. ■ Viděno na YouTube, v japonštině a s anglickými titulky. ■ K hudbě: Asi mi ještě bude dlouho znít v uších melodie "You Raise Me Up " (verze zpívaná v japonštině je také velmi pěkná). A kupodivu se mi líbil také závěrečný rokový song od skupiny Cyclone. Tancuju na něj v duchu quickstep :). ()

Galerie (25)

Zajímavosti (1)

  • Závěrečná píseň „Cyclone“ od hudební skupiny 12012 byla vytvořena speciálně pro seriál. (Jirka_Šč)

Reklama

Reklama