Zemřít pro Japonsko

• Japonsko Ore wa, kimi no tame ni koso shini ni iku (více)

S výkřikem na rtech: „Zemřít pro Japonsko!“ se vrhali do sebevražedných útoků na spojenecká vojska 2. světové války. Vysloužili si označení kamikadze, tedy letci, posílání v průběhu bojů v Tichomoří na jistou smrt. Výpravný film je vzpomínkovým vyprávěním Torihamy Tome, přezdívané Tety jednotek kamikadze. Popisuje strasti a radosti mladých chlapců, kteří vědí, že se nedožijí konce války. Celé Japonsko již pomalu tušilo, že bude poraženo, ale diktátorští velitelé dávali stále stejné rozkazy: Položte život za věčnou slávu císařství! A tak kamikadze den co den vzlétali k sebevražedným útokům na válečné lodě svých nepřátel. Vše vyvrcholilo strhující bitvou o ostrov Okinawa, která se stala klíčovou událostí konce 2. světové války. (oficiální text distributora)

shinbone

zajímalo mě, jak to v japonsku fungovalo za druhý světový okolo fenoménu kamikaze, a tenhle film mi dal odpovědi, a bylo to docela emo. ()

sodar odpad!

Odporny film takmer v kazdom ohlade. Od prace kamery, cez nudny a plytky scenar, mlandravu reziu a katastrofalnu dlzku. Isihara je rasisticke hovado, som rad ze jeho diela stoja tiez za hovno ()

brasek

Japonský psychologický pohľad na kamikadze, film s autentickými zábermi počas bojov v Pacifiku. Nie je to klasický vojnový film, ale skôr psychologická dráma o mladých pilotoch, na ktorých čaká osud kamikadze. ()

Paserak

Zajímavý film, ve kterém se zřejmě filmaři snažili vyrovnat se s minulostí. Nemohu se ale zbavit dojmu, že to bylo úplně sci-fi. Tábory Kamikaze volně přístupné veřejnosti? Úplně zírám jak vesele si vojáčci cisařského námořnictva denně vypíjeli hlavy mezi civily a vyprávěli jak to u útvarů Kamikaze chodí. Nebo dokumenty o tuhém výcviku pilotů ignorovat bolesti a touhy byly mimo mísu? Stále jsem čekal na finále filmu a to....nepřišlo. ()

Saxos

"Živí se nevracejte. Kdo se odváží přežít bude zrádce." Dobrovolně - nuceně zemřít pro císaře. Škoda. Natočeno ve stylu flilmařského umění 70-tých let. Bohužel té době odpovídají i efekty. Moc ukňourané, ukecané, zdlouhavé. Jedna bitva to nezachránila. Úplný nesmysl - Sepuka provedená samurajským mečem, asi pouze pro filmový efekt, jelikož provedení Sepuky mělo pevná pravidla a byla prováděna speciální dýkou a ne Katanou /hlavní dlouhý meč Samuraje, 98cm/. ()

cernymotyl

Stejně jako u většiny filmů původem z Asie jsem ztrácel přehled o tom kdo je kdo. Pro mě jsou totiž všechny jejich obličeje podobné jak černoši z rovníkové Afriky. Snad i proto mě rozvleklý a víc jak dvouhodinový film přeplněný nudnými dilogy nijak neoslovil, nenadchnul, natož abych se nějak vžil do doby kdy sebevražední letci Kamikadze útočili na lodě něpřátel. Přitom druhá světové válka je mi blízká. Škoda. Určitě šlo tohle téma natočit lépe a svižněji. Rada pro potencionálního diváka: Kdo čeká na bojové scény, ať si přetočí na 97 minutu a vychutná si šest minut útoku na Americkou válečnou loď. Zbytek může bez výčitek vypustit. ()

jerrik7

Divné. Velmi divné! Bylo to amatérské divadelní představení, nebo Marťani? Navzdory tomu, velmi zajímavý obraz méně známých skutečností druhé světové války. Zajímavý především tím, že se jedná o psychologický, nikoli vojenský pohled samotných Japonců na dramatické události japonské historie odehrávající se před více jak šedesáti lety. ()

JURYMAN

Film se mi moc líbil.Dal bych i pět hvězd, ALE!!! pouze kdyby tento film nezachycoval jen jednostranný a nekritický pohled, některé pasáže s tetou Tome byly zbytečně zdlouhavé. Hudba ve filmu je velmi dobrá. 85% ()

Urby

Příběhově silný snímek, který vás přinutí se zamyslet nad osudy mladých bojovníku Kamikaze a jejich rodin. U tohoto filmu mi chybělo více bojových scén a hlavně jejich lepší zpracování (počítačové efekty), dále jsem se ztrácel ve jménech. Když toto pomineme tak se film celkem povedl. ()

KiR0

Film o posledních dnech života mladých kluků - letců, kteří byli zmanipulováni, aby v jednotce kamikadze zemřeli pro Japonsko, příběh o strachu, hlouposti a statečnosti vyprávěný "Tetou" - majitelkou restaurace, která se stala pro mladé letce jakousi náhradní matkou... Ano, najde se tam trochu propagandy, ale přiznejme si, že je to film, ve kterém se sami Japonci přiznávají k tomu, jak zabedněná byla jejich vojenská garnitura, která se rozhodla posílat mladé kluky spáchat okázalou sebevraždu. Tento film se mi líbil víc, než mnohé "slavné" filmy "made in Hollywood"... Jako modelář jsem navíc zaplesal nad nádhernými replikami letounu Nakajima Ki-43 "Hayabusa" (Oscar)... snad jen škoda, že se v jedné části jen mihly stroje Kawasaki Ki-61 "Hien" (Tony). ()

andy60

Zásadní problém pro mě byl, rozeznat jednotlivé postavy. Ti Japončíci vypydají všichni stejně, navíc se stejnými sestřihy a uniformami, mohl klidně hrát všechny postavy jeden herec a já bych poznal prd. Děj celkem zajímavý, až na to množství zbytečných keců. ()