Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběh švédského velvyslance v Chile – Haralda Edelstama – a jeho hrdinné záchrany nevinných lidí po vojenského převratu 11. září 1973. Edelstam nás provádí děsivými momenty těsně po převratu a sledujeme jeho nikdy nekončící boj za lidská práva, zákon a pořádek. Co ho k tomu vedlo? A jakou cenu zaplatil za své velké nasazení?
Poté co zachránil stovky lidí je postaven před další výzvu, tentokrát musí zachránit svou znovu nalezenou lásku před rozsudkem smrti vydaným režimem. Další nemožný úkol a zoufalý boj s časem. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (20)

honajz 

všechny recenze uživatele

Solidně natočené antiteroristické retro s velmi realistickým podáním hereckým i filmovým a dobrou výpravou. Spíše psychologický thriller, akce příliš není. ----- Velice zajímavý film, který částečně fiktivní formou zobrazuje události Pinochetova převratu v Chile v roce 1973 očima švédského velvyslance.   Datum 11. září se stalo synonymem černých dní dávno před útokem na dvojici mrakodrapů v New Yorku. V ten den roku 1973 svrhla vojenská junta generála Pinocheta v Chile demokraticky zvoleného prezidenta Allendeho a zavedla diktátorský režim, kdy zemřely tisíce lidí. Právě v době převratu je švédským velvyslancem v Chile Edelstam, kterému zvěrstva v ulicích připomenou těžké zážitky ze druhé světové války. A tak se rozhodne využít svých omezených pravomocí a pomoci co nejširšímu okruhu lidí a zachránit je. Je to sice boj s větrnými mlýny, ale Edelstamovi stojí za to jej podstoupit. Nejenže je film natočen velmi civilně, s uměřenými, a o to silnějšími hereckými výkony, ale navíc jednotlivé postavy nejsou jednobarevnými figurkami, najdeme u nich jak kladné, tak záporné rysy, a o to víc jsou sympatičtější, protože lidštější. Zkrátka, tento film je jedním z mála příjemných překvapení na DVD tohoto měsíce. Škoda jen, že kromě protipirátu, trailerů na filmy Svědkem zločinu, Svatba na bitevním poli, O rodičích a dětech, už nabízí jen ty samé upoutávky v menu plus dvě pro kina. ()

Olík 

všechny recenze uživatele

Nevím, jestli to je dáno mou neznalostí zfilmovaných událostí nebo vzdáleností mezi naší republikou a domovinou hlavního hrdiny, ale nějak jsem se nemohl dostat do příběhu. Harald Edelstam je bez diskuzí osobnost o které by se mnělo vědět po celém světě čemuž snímek zajisté pomáhá, ale filmové ztvárnění událostí po vojenském převratu v Chile mne ač silné tématem vůbec nedokázalo vtáhnout do děje a tudíž musím dát pouze dostatečnou. ()

Reklama

raky5 

všechny recenze uživatele

Film s podobnou tématikou ako Hotel Rwanda, no v oveľa skromnejšej a komornejšej atmosfére. Príbeh sa sústredí najmä na Edelstama. Možno aj kvôli tomu chýba hlbší cit a detailnejší pohľad na hrôzy, ktoré sa tam diali...preto len 3*. Určite to nezanechá taký dojem ako Hotel Rwanda, no film by mali vidieť ľudia, ktorých zaujíma história. ()

Great.Gatsby 

všechny recenze uživatele

Zaujímavý historický film, ktorý sa oplatí vidieť. Diplomatické prostredie v čase konfliktu. Asi by sme márne hľadali vyslanca ako bol tento v dnešnej dobe kedy každému ide o vlastné záujmy. Nebyť romantických sentimentálnych momentov podkreslených hudbou z nemeckých romantických filmov to mohlo byť perfektné. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Odvážny švédsky veľvyslanec si film o svojej osobe a svojich činoch, ktorými zachránil mnoho životov určite zaslúžil. I voľba hlavného predstaviteľa M. Nyqvista bola veľmi dobrá. Film pomerne dobre zachytáva búrlivé obdobie a situáciu v Chile, ale aj silu a rešpekt, ktorý si vie veľvyslanec vydobiť. Režisér však jeho skutky nedokázal pútavejšie skĺbiť s nejakou silnejšou linkou , preto u mňa film neprekročil hranice priemeru. 60%. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (2)

  • Filmovalo sa na autentických miestach v čilskej metropole Santiago a v meste Viña del Mar. (MikaelSVK)
  • Po vojenskom prevrate bolo v Čile zatknutých niekoľko tisíc prívržencov Ľudovej jednoty. Armáda intervenovala odporcov režimu do 9 koncentračných táborov a 150 väzníc. V prvých dňoch prevratu boli ako koncentračné tábory použité Národný štadión a štadión v Santiagu de Chile, kde bolo väznených okolo 30 000 ľudí. Neskôr vzniklo ženské väzenie v Santiagu a bývalá liadková baňa na Chacabuco bola tiež použitá na väznenie a mučenie. V celej zemi operovala Národná informačná správa DINA, ktorá predstavovala koordinačnú centrálu tajných služieb, no mala autonómne postavenie a nemusela sa za svoje činy zodpovedať. V koncentračných táboroch boli zatvorené desaťtisíce Chiľanov a okolo 30 000 z nich prišlo o život. (andykovac)

Reklama

Reklama