3 Idiots

Komedie / Drama / Romantický

Indie, 2009, 171 min

K tomuto snímku jsem se dostal díky indickému velvyslanci... ne, vážně :). Kdysi jsem se zúčastnil jedné přednášky a jako zpestření nám na závěr pustili kousek 3 Idiots s komentářem, že je to jeden z nejúspěšnějších bollywoodských filmů. Vzhledem k délce jsem opravdu viděl jen kousek, ale i ten mě zaujal natolik, že jsem film musel krátce nato zkouknout celý. Z pohledu komedie nemám co vytknout. Až mě to překvapilo, jaký humor tu Indové používají. Zároveň je to i hodně silné a dojemné drama. Těch srdceryvných scén tam bylo na můj vkus až příliš, ale opravdu stojí za to. Tím se tak dostávám k šílené stopáži - je asi nemožné vidět snímek celý, skoro tři hodiny je docela velký příděl. Ale i tak mi Idioti hodně utkvěli v paměti, mají pro mne trochu osobní význam, takže hodnotím zcela zaslouženě. Ještě bych se rád pozastavil u Aamira, který jednak skvěle hrál a na svých téměř 45 let vypadal neskutečně mladě (až jsem tomu nevěřil :). A co se hudby týče - byla celkem protivná, ale jinak maximálně chytlavá.(27.3.2012)

Objektivně se to hodnotí těžko - chvílemi vtipné, často trefné a pravdivé, nezřídka patetické. Přesto to svižně uteče (171 minut!) a často překvapí nečekaným dějovým zvratem. Z pohledu Evropana přinejmenším snesitelný hindi film, který svým obecným poselstvím o přátelství a svobodě při výběru povolání osloví snad každého. A to co se z evropského pohledu může zdát jako přitažené za vlasy je celkem realisticky vykreslený indický školní systém.(15.4.2012)

K tomuto filmu jsem dlouhé měsíce, možná roky měl nedůvěru a pořád oddaloval jeho zhlédnutí. Na druhou stranu je jeden z mála, který ma v našich končinách nebývalý úspěch. Herecké obsazení se mi líbí a tak jsem se k tomu dnes odhodlal a nelituji. Po rozpačitém rozjezdu to nabíralo obrátky a pak už jsem se jen příjemně bavil. Je v tom kupa nejrůznějších nápadů a šíleností, čemuž jasně kraluje porod v odpočinkové místnosti školy za pomocí vynálezu s vysavačem. Vzhledem k věku herců, jsem neočekával že to bude studentský film. Ani tohle jsem si o tom nenačetl, natolik byl pro mě tento film tabu. Takže i tohle mě překvapilo a Indové ukazují a Aamir obzvláště a opakovaně, že asiaté jsou schopni hrát i v pokročilém věku mladíky. Boman Irani opět ukazuje, že ať už hraje jakýkoliv charakter, tak se do toho opravdu pokaždé řádně položí a ty jeho postavy jsou obvykle super. Hlavní taneční a zpívaná vložka ve snové stylizaci byla úžasná, rozmanitá a zdařile zvládnutá po všech stránkách. Po dost špatném dnu, mi tento film příjemně naladil, zbavil chmur a navodil pozitivní náladu.(7.6.2016)

Viděla jsem, otitulkovaná byla asi tak třetina dialogů a já vím, o čem to bylo. Tak nevím, čím to. Zda tím, že fakt v indických filmech jsou dialogy nepodstatné, nebo tím, že se má hindština tolik zlepšila. Třetí možnost je, že mluvili hodně anglicky. Každopádně scéna s porodem je slušný "climax" a Aamir Khan vypadá nehorázně mladě. Hrát téměř v pětačtyřiceti studenta, no to už tu jednou bylo v Rang de Basanti. Ale tam už měl po škole a byl v té škole přestárlý flákač a nemohl se odhodlat do života. Teď o pár let později jeho filmový hrdina ještě trochu omládnul...(5.1.2010)

to balancování na hraně kýče miluju! naštěstí se ale film ani jednou za onu pomyslnou hranici nedostal... při některých scénách jsem si říkal, jestli už to opravdu není přespříliš(porod apod.), ale nebylo, do celkového konceptu to az se zarážející jistotou zapadalo plus výborné herecké výkony, především Aamir Khan a Boman Irani ...sám se tomu trošku divím, ale musím dát 5 *, tenhle film mě jednoduše dostal, jako málokterý jiný! AAL IZ WELL :)(28.3.2012)

• - Uzavretie stávky troch kamarátov s Chaturom a vyhodnotenie stávky pripadlo na 5. septembra, kedy sa v Indii oslavuje deň učiteľov. (Laslo)

• - Film bol natočený odzadu, súčasné scény boli natočené prvé a potom scény na vysokej škole. (DEGESH)

• - Jedná sa o prvý film v histórií indickej kinematografie, ktorému producent Vidhu Vinod Chopra povolil legálne uvedenie celého filmu na serveri YouTube už dvanásť týždňov po uvedení v kinách. (DEGESH)