Zui Yu Fa

• Slovensko Zločin a trest (festivalový název) (více)
všechny plakáty
Čína / Francie, 2007, 123 min

Režie:

Liang Zhao

Dnešná Čína, to nie sú len hypermoderné mestské komplexy a odvážne koncipované športoviská, ktoré vídame v médiách. Film Zločin a trest poskytuje nečakane autentický a každodenný pohľad na mikrosvet policajnej stanice z pohraničia, kam zatiaľ čínsky ekonomický boom nedorazil. Posilnené poriadkové jednotky majú bojovať s kriminalitou, no i napriek všetkej snaživosti sú výsledky mladých neskúsených policajtov často rozpačité, až groteskné. Mentálne postihnutý muž ich napríklad privolá domov k mŕtvole, ktorú objavil v posteli. Z nebožtíka sa nakoniec vykľuje skrkvaná perina. Podozrivého z krádeže neprinútia strážnici k výpovedi ani pomocou násilia, pretože je zrejme nemý. Dlhé zábery režiséra Zhaa Lianga postupne odkrývajú skutočné ľudské osudy a kľúčové témy vycepovanej, rozporuplnej a dravej Číny. Vtipný snímok, ktorého komika je často až mrazivá, umožní nahliadnuť do toho, ako sociálnu štruktúru spoločnosti ovplyvňuje všadeprítomná policajní represia. (oficiální text distributora)

baruss

Polícia je všade rovnaká, či v Číne či na Slovensku... Používa praktiky, ktoré používa a bolo by podivné odsudzovať Čínu, že v akom štáte to tam žijú.. Pozrime sa na seba, na iné kvázi "demokratické" štáty ako USA... je to stále to isté,,, Poznámka pod čiarou: počas celého filmu som mal dojem, že sa jedná o slovenský nízkorozpočtový film, hlavne kvôli výprave.. holé, čisto namalované steny, prázdne izby.. ()

StaryMech

Dokument pro našince exotický, sympaticky nejednoznačný a nadměrně dlouhý. Bylo mi těch šampiónů zákona na čínsko-severokorejské hranici spíš líto, než aby mě pohoršovali. Steven Seagal má jiné starosti a já koneckonců taky - zaplaťpánbůh za ně. ()