Un vivant qui passe

• Německo Ein Lebender geht vorbei (více)
Francie / Německo, 1997, 65 min

rivah

Rozhovor režiséra s bývalým dobrovolníkem švýcarského Červeného kříže, který v mládí jako delegát mohl navštívit Osvětim (ale jen kancelář velitele) a Terezín. Tehdy o Terezínu vydal dobrozdání, že se s lidmi zachází dobře, protože byl naivní a neviděl, že je to aranžováno. ()

Volodimir2

Ako sa mám vyjadriť k tomuto dokumentu. Viac ako hodinu na vás pozerá hovoriaca bezcitná nervózna hlava, ktorá si zapaľuje jednu cigaru od druhej. Jediný, ktorého citovo tento rozhovor položil bol jeho režisér Claudio Lanzmann, ktorý v roku 1979 pri príprave svojho 8,5 hodinového dokumentu Shoah, okrem mnohých iných, natočil aj rozhovor s Maurice Rosselom. Ale rozhovor s týmto dôstojníkom švajčiarskej armády a členom medzinárodnej organizácie Červeného kríža (ICRC), ktorý mal sídlo v Berlíne nakoniec pre jeho bezvýznamnosť do tohto významného dokumentu nezaradil. Práve on bol jediným delegátom ICRC, ktorý navštívil v roku 1943 Osvienčim a 23.6.1944 aj Terezín, nakoniec obe jeho informačné správy boli po vojne vyhodnotené, ako znak zlyhania ICRC. ()