Hrdinové z Daranu

Seven of Daran: Battle of Pareo Rock, The

Rodinný

Nizozemsko, 2009, 89 min

Lourens Blok

ZLÍNFEST Žánrový film pro děti a mládež, pojednávající o dospívání (vy jste neviděli mluvící zvířata a nezachránili jste domorodé kmeny od vyvraždění se, když jste začali mutovat?), který kvůli politické korektnosti a zbytečně uspěchaným řešením zápletek (workoholická matka) nemůže jít do nadprůměru. Nemám tendence pozastavovat se nad "morálkou" filmu, pokud mě vyloženě neirituje, ale přijde mi "podivuhodné", že ve filmu pro dospívající je ospravedlnitelné, že autority se odmítají a nejsou schopny dělat pořádně svou práci, krást je správné, pokud se tím zachrání prdel několika domorodcům, a že usmířit dlouholeté válečné spory může jenom dítě, nejlépe střelené a postřelené. Nizozemci vychovávají své děti filmy jinak než Američané, škoda, že ale musí filmy točit podle jejich vzoru a vyjma jedné scény nejsou schopni mustr road a buddy movie ozvláštnit.(2.6.2009)