Temný dům

• Česko Dům hrůzy (festivalový název) (více)

Existenciální koktejl, který namíchal režisér Wojciech Smarzowski ve filmu Dům hrůzy, je ještě hořčí než ten, který servíroval ve svém hraném debutu Svatba (Wesele) v roce 2004. Opět se ale jedná o ironický portrét polské společnosti. Film se odehrává ve dvou časových rovinách. V té první sledujeme Edwarda Środoně, jenž po smrti své manželky opouští pobřeží Baltu a stěhuje se za prací v JZD do zapadlého koutu Běščad. Po cestě narazí na dům manželů Dziabasových. Počáteční nedůvěra domácích se postupně ve jménu tradiční polské pohostinnosti mění v pijatiku, nesoucí se zprvu v přátelském duchu. Druhou rovinu tvoří vyšetřování hrůzné vraždy, která se onoho večera v domě Dziabasových odehrála. Hlavním podezřelým je Środoň. V průběhu vyšetřování se toho děje daleko víc. Do popředí se dostává poručík Mróz a zkorumpovaný prokurátor Tomala. Politické souvislosti filmu mohou zůstat pro českého diváka v některých místech skryty. Děj filmu začíná na konci roku 1978 na baltickém pobřeží, kde se v té době tvořilo politické hnutí Solidarita. Hlavní hrdina utíká do zapadákova nejen zapomenout na smrt své manželky, ale taky z politických důvodů. Nehodlá se politicky angažovat. Vyšetřování zločinu se naopak odehrává v roce 1982, v době výjimečného stavu. Ten je ve filmu symbolicky v duchu polské filmařské tradice znázorněn zasněženou krajinou. Pod závěji sněhu zůstává uvězněna také pravda, jež by měla být výsledkem šetření. Při něm by se totiž mohlo ukázat, že do případu jsou zapleteni straničtí představitelé. A tak na tom, co se v domě hrůzy opravdu stalo, nakonec skoro nikomu nezáleží. Na snímek musíme nahlížet rovněž jako na obraz polské společnosti těch let. (Letní filmová škola)

Pitryx

Chlast je svinstvo, vraždy ještě větší. Velmi zajímavý snímek, hlavně tedy zajímavě natočený. Jen měl mít rychlejší tempo. Obraz tehdejšího Polska podmalován alkoholovou kulisou. "Zaujal" "malovaný džbánek". Konec mne naštval, ale zase se nese v duchu filmu, tak co. Na zdraví. 201303301007/10512 ()

iz67

Tahle věc má 3 roviny: banální děj, velice temnou atmosféru a herce (nebo popis postav) o 2 čárky přeexponované. Takže: je to groteska, horor, společenská satira, pokleslá burleska? Čekám, jestli se děj zvedne, jestli všeobecný pocit hnusu bude mít smysl, jestli temnota dostane trhlinu. A odpovídám si podle pořadí: blbý, blbý, dobrý ... ()

Plastík

No nazdar. To bylo ponurý, temný a napínavý. Hodně dobrá kriminálka. Dramatičnost by se dala krájet. Za mě hodně dobrý. V mojí první 20 filmů. Poláci umí dobře natáčet. To se musí nechat. ()

majky19

Upřímně řečeno mám z toho snímku poměrně rozporuplné pocity. Možná to bylo způsobeno i tou skutečností, že snímek se odehrával ve dvou časových rovinách, a občas jsem se v tom upřímně i ztrácel. Myslím si, že v tomto případě by bohatě stačila i jedna dějová rovina a filmu by určitě prospěla i kratší stopáž. Některé scény byly velmi utahané a zdlouhavé a divák může mít chvílemi pocit, že kromě soustavného chlastání, hulákání a vulgárností se ve snímku ani nic podstatného neděje. I mně trvalo delší čas, než jsem se v tom vůbec dokázal zorientovat, těch informací tam bylo možná až přes míru a místy film působil opravdu velmi chaoticky. Jako zdařilou a srozumitelnou pasáž hodnotím zejména poslední půlhodinu, která byla opravdu velmi „výživná“ a strhující. Ocenit ovšem musím výkony Arkadiusze Jakubika, který ztvárnil Edwarda Środroně a Mariana Dziedziela v roli Zdziszka Dziablawského. I když mě tento snímek nezaujal až tolik, jako jiné filmy svázané s problematikou PRL-u, tak je určitě dobře, že i takové snímky má možnost divák zhlédnout, protože mu to nabízí zase trochu jiný pohled na dobu nedávno minulou a možná i na obraz Poláků jako takových. Pokud bych měl přirovnat tento film k nějakému českému počinu, musím říct, že svou hrůzností, depresivností a temnou atmosférou mi připomínal jednu z nejznámějších epizod propagandistického seriálu 30 případů mjr. Zemana – díl Studna. I přes výše uvedené postřehy ovšem snímek v žádném případě nezavrhuji, myslím, že jsem viděl už i horší věci, a hodnotím jej solidními 60%. ()

adamix odpad!

Zriedkavo dávam toto unikátne hodnotenie ale musím mať na to pádny dôvod. Čo sa týka tohto fiaska, uznávam, že každá krajina chce natočiť svoj SRBSKÝ FILM. Maďari to so svojou TAXIDERMIOU pos*ali a ani v tomto prípade sa to Poliakom nepodarilo. Ja dodám jediné - až sa vám chce tento film páčiť, musíte mať v krvi minimálne toľko promile, koľko má priemerne každá postava hrajúca v tomto televízne pôsobiacom filmovom braku. ()

jack_scott

POMO má asi nejvíce výstižný komentář, plně se k tomu připojuji. Takové abstraktní, místy až surrealistické (nepil jsem u toho) kriminální drama se jen tak nevidí. Fim je velmi tvrdý a nic nikomu nedává, ani neodpouští...asi jako Smarzowského novější počin - Růžena. Proč ne. ***** a 100%. ()

wick

Tak jsme jednou dal na hodnocení...a zle jsem udělal. Ne že bych jen koukal na popkornová dílka z Kalifornie, evropské filmy mám rád, ale tohle bylo pro mě dost nestravitelné. ()

johnnie78

Jestli tohle má být nějaký etalon polského nezávislého filmu, tak tedy no thanks. Nehoráznou kravinu, ve které se 90% času tlachají nesmyslné banality a u které nevíte, jestli se koukáte na nepovedenou absurdní komedii či na nepovedené absurdní drama, od čistého odpadu zachraňuje jakž takž posledních deset minut, kdy se konečně začne něco dít. ()

Kozlowski8

Příběh, odehrávající se ve dvou časových rovinách na jednom místě - v zapadlé chalupě dvou manželů, kam se přichází ukrýt před bouří Edward Šrodoň. Tento muž odchází po smrti své ženy z města a jeho cílem je odlehlý statek, kde chce pracovat. Ta druhá rovina je ve stejné chalupě o pár let později a parta milicionářů zde vyšetřuje několik let starou vraždu. Hlavním podezřelým je právě Edward Šodroň. Těch několik let, které tyto dvě roviny oddělují představují v polské historii posun od těžké totality těsně před obdobím stávek a protirežimových rebelií, organizovaných právě vzniklým hnutím Solidarita, k ještě tvrdší totalitě, kdy Solidarita byla odsunuta do podzemí a v zemi byl vyhlášen vyjímečný stav. Chápu Smarzowského záměr prezentovat morální bahno tehdejší společnosti, což se děje střídáním absurdního humoru s morálně a vizuálně až nechutnými výjevy. I když je v těchto pasážích cítit ironie, myslím že režisér až příliš tlačí na pilu a z kreatur se tak stávají spíše karikatury. 55%. ()

haack

Ožraly se postavy, ožrali se protagonisti, ožral se režisér, ožral se štáb v čele s kameramany... A výsledek? Nechutnost. 2/10 ()

Xmarc

70 % | Stylový, působící realisticky, syrovější a totálně vychlastanej film, z kterého asi nikomu nespadne brada na zem, ale jistě má něco do sebe a může hezky zpestřit dnešní mainstream. ()

tomas665 odpad!

Vedel som, že poľské filmy stoja za prd, ale spravil som výnimku a dal som šancu tomuto ,,dielu" a to bola chyba. Dej bol úplná nuda, len sa chlastalo a chlastalo jak na zabíjačke. Nedalo sa to ani nepretržite pozerať tak hrozne to nudilo, po 30 minútach som šiel spať a na druhý deň ráno som to dopozeral. Postavy boli odporné, dialógy takisto a film ako celok no hnus. Čo mohlo na tomto scenári trvať 12 rokov fakt neviem, možno sa scenárista uchlastával tak ako sme to videli vo filme. Takže Poľsko opäť nesklamalo a dávam ODPAD jak oči. ()

jauahaoas

Opět špička polské alkoholické kinematografie. Pšonci, umíte to. Ještě aby ne, jste trénovaní. Vás už mohou časem porazit snad jenom Rusové. ()

hajner

Katastrofa a ten dabing by sa nehodil ani do zlého dokumentu. No strach ja už Polské filmy budem bojkotovať :-) ()

lineker

Nejsem si jist, ale možná neexistuje ve filmu delší než desetiminutový úsek ve kterém by se neobjevila láhev vodky v rukou některých z aktérů. Můj druhý meeting z panem Smarzowskim a opět za plný počet. Hrozné panoptikum plísní zapáchajícího komunismu v Polsku na přelomu osmdesátých let. Člověk je pouze mechanicky konajícím strojem své denní povinnosti bez šance na jakoukoliv zásadní změnu. To co Vás drží při životě je chlast. Na šachovnici jsou rozmístěny bizarní postavičky a je zcela jedno, kdo kam bude táhnout. Vše je podřízeno mechanismu přežití. A tak zde máme hrůzný čin, jehož vyšetřování se změní v prachobyčejnou pijatiku bez valné snahy vůbec něco vyšetřit, na povrch začnou vyplouvat totiž klasické jevy komunistického zřízení. Závěrečný dronlook je krásným shrnutím celého filmu jakožto třeskuté, mrazivé, dobové míchanice. ()

pupidup

Jestli nekdo ocekava kriticky obraz tehdejší spolecnosti, tak ho dostane a patricne oceni. Ja se opravdu nemohu zbavit dojmu, ze reziser vybral to nejhorsi, co v te dobe existovalo. Takze nemohu absolutne napsat, ze to byl "komplexni" obraz tehdejsi spolecnosti. Nic totiz neni cernobile. Faktem je, ze obdobny "upadek" byl obcas v mnoha pripadech znat ve vetsine komunistických statu. Tedy i u nas. A v nekterych dnesnich statech EU funguje dodnes. Ale selhani jedincu jeste neni obraz spolecnosti, hlavne kdyz ty jedince strcite vsechny do jednoho filmu. Ale mozna jen, ze jsem generace dorustajici v osmdesatkach a to uz bylo vse trochu lepší ....Jinak musim rici, ze se mi chvilemi delalo blivno a vubec to neni špatně natoceny film...jen neni pro me nervy. ()