Půvabná Ellen Berentová a úspěšný spisovatel Richard Harland se náhodou potkají při cestě vlakem, kde si Ellen právě čte jeho novou knihu. Jejich vzájemné sympatie přerostou v milostný románek, k překvapení všech se brzy také vezmou. Po svatbě se Richard snaží pečlivě rozdělovat svůj čas mezi psaní románů, manželku a postiženého bratra, ale Ellen je čím dál víc zatrpklejší. Nejspíše proto, že poprvé v životě ucítila obrovskou vnitřní potřebu vlastnit milovaného člověka. Všichni lidé kolem Richarda se tak najednou stávají jejími úhlavními nepřáteli, protože ji okrádají o manželův čas... (oficiální text distributora)

Skip

Výborný herecký výkon Gene Tierneyové, která byla krásná zvenku a uvnitře sžíraná chorobnou žárlivostí a sobeckou závislostí na mužích, které "miluje". Scény na jezeře a na schodech si v ničem nezadají s napínavými scénami Alfréda Hitchcocka. Vadil mi nepříliš dobrý výkon Cornela Wildea, který byl celou dobu jen takové ťululum s krásnýma očima. Ovšem Vincent Price to v závěru jako prokurátor slušně rozbalil. Jen nechápu, proč se od právníka obžalované ani jednou neozvalo: "Námitka!" Příležitostí k tomu bylo víc než dost. ()

Martin741

Reziser John M. Stahl /Stary Heidelberk, Foxes of Harrow 1947/ natocil film noir, ale nie tentokrat detektivku, ako je tomu v noire dobrym zvykom, ale vlastne spolocensku konzervacku o mylostnom vztahu jeho k nej a jej k nemu. Dej plynie pomaly, a ked myslim pomaly, tak hodne pomaly, ale tempo rozhodne nie je ospale. Vyborne je zobrazene premena idylickej selanky na nocnu moru s pomaly az hororovou atmosferou. Herci ako Gene Tierney /ve Viru 1949, Laura 1944/ slapu vyborne, a hlavne tato herecka bola vskutku skvela, dalej dobre hrali aj Cornell Wilde /Vysoko V Horach 1941, The Naked Prey 1966/, Jeanne Crain /Muz bez hvezdy 1955/ a videl som tuna aj hororovu legendu Vincenta Price -a /Pit and the Pendulum 1961, Maska Rude Smrti 1964 a Dum Voskovych figurin 1953/. Vacsina noir filmov je cierno -bielych, ale tento je farebny, naposledy sa mi to stalo u noiru Niagara Falls myslim. 82 % ()

Topco

Aj po rokoch je to drahokam! Na tú dobu farebná noirová rarita s príbehom o posadnutosti a chorobnej láske...až za hrob. Rafinovaný scenár, sýte technicolorové farby krásneho prostredia v kontraste s temnou dušou a v neposlednom rade: chladne nádherná, mrazivá Gene Tierney ako asi najzlomyseľnejšia femme fatale v dejinách filmu. Teším na vydanie v Criterion 24.3.2020. ()

zette

Vyborna dramaticka romance o chorobne zarlivosti. Krasne prostredi a zajimave postavy. Kolorovana verze sice smetla noir zanr pod stul, i tak se jedna o velice kvalitni film. Avsak patou hvezdicku pridavam za neskutecne krasnou Gene Tierney, kterou jiz od Laury povazuji za jednu z nejhezcich herecek v historii Hollywoodu! ()

majo25

Spočiatku nevinne pôsobiaca dráma, ktorá sa smerom ku koncu pekne rozbehne. Oceňujem, že vo farbe, pretože veľa záberov, hlavne na jazere, je fakt pekných. Škoda akurát, že prvá polovica je nezaujímavá, má veľmi pomalé tempo a začne príliš skoro nudiť. Sledovať hodinu zoznámovanie postáv a hodinu romantickej idylky, to nie je pre chlapa. A dostávam sa k tomu, že film je určený viac pre nežnejšie pohlavie, ktoré si užive romantiku v lone krásnej prírody, platonické dvorenia a tak podobne. Pre mňa sa začal film až tesne pred prvou "vraždou", čo je trochu neskoro. Až odvtedy sa začal príbeh postupne posúvať vpred. A záver je akoby z iného filmu - súdna dráma, v ktorej sa prokurátor čoraz apelujúcejšie snaží pýtať svedkov, či milujú toho alebo toho. Ja som bol v tom, že na súde sa riešia dôkazy a nie kto koho a ako miluje, resp. že by na tomto stála obžaloba. Herci sú fajn, Wildovi nejen chlap musí závidieť, aké dve krásne herečky mal pri sebe. Oživuje to aj Price-a v jednej z vedľajších postáv, ktorého som tak mladého, ešte k tomu bez jeho typických fúzikov, doposiaľ nevidel. ()

noriaki

Pestrobarevný noir (byl li to vůbec noir) se skvělou Gene Tierney v hlavní roli. Čekal jsem mysteriózní příběh o ďábelské ženě, která je schopná manipulovat se svým okolím a dostal jsem zředěné, romantikou trochu okořeněné drama o psychicky narušené, všehoschopné manželce, která není schopná vztahu ke komukoliv, ani k lidem které miluje. Scénárista si nedělal žádné obtíže a příběh je doopravdy prostinký a průhledný. Nenásilně odsýpá a až na občasné scény, které trochu zvednou adrenalin, se všechno odehraje tak nějak v poklidu. Největší problém je asi nedostatek atmosféry. Možná by černobílá verze posunula celý film do úplně jiné polohy. ()

Brandon

Škoda, že vývoj příběhu se zasekne v okamžiku, kdy vám dojde (a to bohužel velmi brzy), že Ellen je paranoidní, majetnická, sobecká bestie se silnou fixací na svého otce. Jakmile lapí vizáží podobného Richarda do svých chapadel, tak už jen uboze intrikuje. Fajn barvičkovej film, ale paní s kolečkem navíc, teda spíš složitým soukolím, je ještě pořád slabé kafe. P.S. Jo taková Dina v Bornedalově o 60 let mladším snímku, to je jinej koncentrát! ()

lucascus

Film je sice těžce kýčovitý, dialogy jsou vyumělkované a místy velmi nepřirozené, z kostýmů čiší hollywoodská novota (jistě byly ušity pouze pro tento film), a samotný děj je vlastně ne příliš nepodobný antickému dramatu, přesunutý do americké scenérie odehrávající se v nádherné atmosféře netknuté přírody a rozsáhlých jezer. Vše co Amerika umí, dala tomuto filmu - pompéznost, krásu, barvu (ano, tento film je opravdu barevný), nepřirozenost. Ale ač mě to samotného štve, nemůžu hodnotit níže. Takhle perfektní skloubení režisérského umu se scénářem už jsem dlouho neviděl. Děj se vyvíjí zdánlivě pomalu, pomalu se proměňují i jednotlivé charaktery postav (především pak ďábelská Ellen je toho důkazem), rozhodnutí nejsou dána předem, vyvíjí se během jednotlivých okamžiků v myšlenkách postav, nic není dopředu naplánováno. To, co vypadá během první půle filmu jako idylická selanka, se začíná nenápadně proměňovat v noční můru a přestože nechci spoilerovat, určitá postava zvolí i svou smrt jako prostředek k pomstě. Úžasný závěr. ()

Casablanca

Pánové, být chlap, dám přednost Jeanne Crainové... Chorobná žárlivost, která si pohrává s myslí nejen toho, kdo žárlí, ale i toho, na koho je žárleno. No... Kdo by neznal takový případ v reálném životě? :-) A hollywoodský happy-end... Spolu s technicolorem trošku klišé, ale při promítání na plátno s Kokořínem v pozadí to funguje:-) ()

vitekpe

Po prvnim shlednuti 3++. Ac se podle mne nejedna o film noir klasickeho razeni, ale spis o cervenou knihovnu, mrazivych pocitu si uzijete dosytosti. Vynikajici Gene Tierney obzvlast v druhe polovine filmu, byt o jeji nejlepsi vykon se urcite nejedna. Dale upozornuji na Jeanne Crain, ktera mi zde poprve opravdu ucarovala... Shrnuti - temny film o temne dusi, zato v pestrych barvach a trosicku delsi nez bylo nutne... ()

Han22

Další nadhodnocený film. Smrtelný hřích není špatný film, je to první známější thriler v barvě. Ty hrají všemi odstíny Technicoloru a většina scén je vážně pastva pro oči. A musím uznat že hrdinka byla pošahaná opravdu pořádně (fuj to jezero), s jednou podobnou jsem přišel kdysi do styku a nikdy více. V podstatě jde o to, jak úspěšný spisovatel svádí mladou sympatickou ženu, která se po svatbě mění v majetnickou psychopatku, která žárlí na všechno a všechny kolem něj, včetně svojí rodiny a jeho postiženého bratra. Celé je to už námětem i zpracováním ale velmi pomalé melodrama s minimálním přesahem do thrileru, kde se toho zas tak moc nestane. Vše navíc končí dost podivným a nehodícím se soudem (střet zájmů, nefungující obhajoba). Neříkám úplně špatný film, ale oproti některým jiným z té doby je to slabší. ()

Mikino00

Opravdu síla, výborní herci dokreslují napínavou a zajímavou atmosféru v prostředí, kde láska přerůstá v posedlost. Hlavně Ruth je neskutečně krásná a byla by škoda kdyby se jí něco stalo. ()

Kacitr

Ty barvy, to bylo něco. Ellen je chodící red flag. Scéna se schody anebo ta s loďkou na jezeře - vynikající a odvážné, vzhledem k době vzniku. Aneb nikdy si neberete nikoho po několika hodinové známosti...kor pokud má dotyčný/dotyčná ještě zásnubní prsten z minulého vztahu na ruce. ()

Alex

Barevný film-noir ? Je to zajímavé, ale funguje to i tak. Možná trošku naivní, ale třeba jen čisté jednání milujícího člověka. Psychická choroba zobrazená hitchckokovským stylem! Fakt úžasná podívaná. ()

Gastovski

Herecký koncert Gene Tierney v roli zhoubně zaláskované krasavice, ze které se stane pěkně chladnokrevná bestie. Rčení "láska až za hrob" zde dostává úplně nový význam. Jasných 5*. ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině