Anna v přední linii (festivalový název)

• Nizozemsko

Anna, Seven Years on the Frontline

Dokumentární

Nizozemsko, 2008, 78 min

Mascha Novikova

Dokumentární snímek z Jednoho světa, který si můžete domů či kamkoliv jinam zdarma zapůjčit a odpromítat jej svým přátelům, známým i neznámým, to vše v rámci projektu Promítej i ty! Režisérka Mascha Novikova se snažila zachytit poslední roky života investigativní novinářky Anny Politkovské, která byla 7. října 2007 zavražděna za to, že byla "příliš investigativní". Zabývala se především válkou v Čečensku, ale nebála se i šťourat hlouběji v jiných masakrech, čímž se stala nepohodlnou.. a přestože věděla, co se může stát, její odhodlanost, nasazení a empatie jí nedovolili přestat.(30.9.2010)

Při sledování takových filmů si vždy uvědomím, jak marná existence jsem.(28.8.2010)

Je možné vůbec za stávajících podmínek v Rusku personifikovat pachatele bezpráví za pomoci sousedních států? Má se nás to dotýkat nejen politicky a ekonomicky, ale hlavně lidsky. Novuju Gazetu financuje Michail Gorbačov a miliardář Lebeděv, což by mohlo ale také nemuselo zabezpečovat její nezávislost. Nejhorší na tom je, že Novaja Gazetaby mohla být úřady uzavřena, jelikož Federální úřad pro kontrolu médií totiž redakci nařkl z publikování extrémistických názorů. Redakce se proti rozhodnutí odvolala, ale moskevský soud potvrdil oprávněnost varování. Podle ruské legislativy stačí 2 varování, aby byl jakýkoli tiskový orgán zrušen. Myslím si, že asi lze změnit jednotlivosti skrze zveřejňování článků a dovolávání se spravedlnosti jednotlivých případů, ale změna celého systému se vypadá jako nemožná, i když Pussy Riot a další kteří se snaží věci měnit, upozorňovat na bezpráví a riskují tak vlastní životy pro společnost, takové obdivuji a fandím jim!(20.10.2012)

Psát dokument o dokumentu je jaksi nepříhodné. Proto jen topologická poznámka a celkový dojem: Film jsem viděl ve žďárském klubu Batyskaf, kam chodím především na muziku. Sedí se tam u stolů, je možno si objednat pivo nebo rum a kouřit. Promítání v sále se účastnilo deset lidí, z nichž dva seděli zády k plátnu, během představení jeden odešel pryč a dva k baru. Anna Politkovská by nebya zavražděna, kdyby psala jen články do novin, byť by byly sebeostřejší. Jejím "proviněním" bylo, že si začala věci uvědomovat na osobní, lidské úrovni. Nemluvila už o obecné situaci, ale o konkrétních případech, a hlavně - pokoušela se o nápravu, byť pozdní, ale preventivní. Stala se tak "jiným", "cizím", které je třeba odstranit. Zajímavý byl názor, že ji ochrání její proslulost. Ta ochránila Sigmunda Freuda před nacisty. Teď a tady to už zřejmě neplatí. Snímek implikoval dva závěry: 1. Aňa by měla být prohlášena za svatou, 2. Vstanou noví bojovníci. Dále viz rerabinka.(15.5.2014)

Lidé se ptají, kde byl Bůh v onom utrpení. Ano byl tam, v Anně Politkovské. To ona byla andělem, který dodával víru, naději i lásku.(29.10.2014)

Skvělý dokumentární snímek o výtečné novinářce a jedné z největších osobností nového Ruska. Doporučuji v kombinaci s jejími knihami.(23.2.2012)