80 dnů (festivalový název)

• Španělsko

80 egunean

• slovenský

80 dní

(festivalový název)

For 80 Days

Španělsko, 2010, 104 min

Pascal Gaigne

Příliš schématické a konvenční (pokud vyměníte lesbický vztah za klasický trojúhelník, nezbude nic než průměrné melodrama). Stavět film na rádoby kontroverzním tématu lesbické lásky (potažmo seniorské lesbické lásky) je trochu málo a podle mě to značí především to, že sexuální revoluce ještě zcela nedoběhla do svého zdárného konce, neboť queer filmy jsou povětšinou oceňované už jenom proto, že jsou queer (ó jak odvážné). Film je v tomto oproti literatuře bohužel stále ještě spíše prudérní starou pannou, které všichni zatleskají, když se předvede v plavkách.(30.11.2010)

Velmi civilně a citlivě natočeno téma lásky, jež jde napříč pohlavími i různými věkovými kategoriemi. Musím poděkovat organizátorům letošního MFF KV 2010, že tento nádherný film pustili zdarma přes filmový server MUBI a že o tom informovali na FB. Více takových počinů. Dnes jsem poprvé slyšela naživo baskičtinu... Prostě po všech stránkách silný filmový zážitek. Docela se divím, že to nikdo ještě nekoupil do klubových kin. Nebo jsem si jen nevšimla?(5.7.2010)

Obyčejný a naprosto uvěřitelný film, kterému nemám co vytknout. Příběh plyne tak hladce a přirozeně, že člověk nemá žádné pochyby o tom, jestli zrovna tohle je "normální". Pro mne jednoznačná jednička ve Varech.(7.7.2010)

(videno na 45. IFFKV) nejlepsi snimek me navstevy IFFKV 2010.... o tom, jak dobre to bylo natoceny a jak dobre to bylo napsany se nezminuji, kazdopadne tvurce budu sledovat...a pro ostatni, kteri premysli, jak citlive natocit tak neobvykle tema doporucuji shlednout.....(7.7.2010)

Když se spojí almodovárovská emocionální příběhová konstrukce s autentickým obsahem jednotlivých scén díky tandemu režisérů-dokumentaristů vznikne neopakovatelný a velmi silný zážitek, který dokáže z jediného pohledu či náznaku vytvořit citovou nálož. Opus magnum mladé baskické kinematografie a pro mě největší zážitek letošních Varů.(9.7.2010)