Tinar (festivalový název)

Tinar

Dokumentární

Írán, 2009, 72 min

Mahdi Moniri

Človek by očakával, že ide o milý dokument chlapca, ktorý má veľmi rád kravičky, o ktoré sa musí starať. Avšak po nejakom čase, keď sa zoznamujeme so životom 13-ročného Ghasema, slabším povahám začnú tiecť slzy. Zatiaľ čo deti v jeho veku chodia do školy a hrajú počítačové hry, on sa musí postarať o seba, aby mal čo jesť a nezamrzol.(17.1.2013)

Veľmi smutný film. Dieťa - pastier kráv, tráviaci samučičký sám noci v maštali s kravami, vôkol počuť len vlčie zavýjanie. Dni sú plné ťažkej roboty pri obriaďovaní, kŕmení a dojení stáda kráv. Vďačný za každý ľudský kontakt, za každé naučené písmeno, za objatie kravičky, nahrádzajúce mŕtvu mamu. Podľa slov uvádzača filmu chlapcovi na vzdelanie dodnes prispieva režisér dokumentu. Ráz prírody aj celkové vyznenie mi pripomenulo osud horehronskej polosiroty, vyhnanej macochou z domu, ktorý ako osemročný sa stal honelníkom na salaši a neskôr pastierom oviec. A veru - ani to nebolo tak dávno.(5.3.2013)

• bassator

45th KVIFF 2010 - DOCUMENTARY FILMS IN COMPETITION - Soutěž Dokumentárních filmů (Tinar / TINAR / Tinar)(13.7.2011)