Bang Rajan 2

Krv bojovníkov: Posvätná zem

Drama / Akční / Válečný

Thajsko, 2010, 122 min

Tanit Jitnukul

Je to priemerný historický bojový film, ktorý je pokračovaním vydarenej jednotky. Má celkom dobrý príbeh pokračujúci tam, kde skončila jednotka, obyvatelia thajských dedín chcú žiť v mieri, ale barmskí dobyvatelia im to neumožňujú a navyše chcú dostať ich mnícha, ktorý je pre thajský ľud veľkou morálnou podporou. Spracovanie ma ale moc nezaujalo, film má príliš pomalé tempo, dej nie je tak dobrý ako by mohol, má minimálnu gradáciu a chýba mu jednoznačný cieľ, keďže sa venuje niekoľkým skupinám ľudí, ktoré majú odlišnú prioritu, musím povedať, že miestami som sa aj nudil. Ale úplne iná je posledná štvrťhodina, ktorá je už presne taká, aká má byť, konečne som pocítil emócie a začal fandiť postavám, zatiaľ čo dovtedy boli moje pocity úplne chladné. Akcie tu nie je málo, ale je iba priemerná. Jedná sa prakticky len o väčšie bojové scény, ktoré pôsobia tvrdo, ale krv je príliš digitálna, nesadla mi kamera, predposledná akcia v daždi má až nepríjemný vizuál a úplne amatérske efekty a sklamalo ma aj minimum obmien, celkovo pôsobí akcia dosť stereotypne. Nie je zase zlá, pozerať sa na ňu dá, ale je tu len preto, lebo tu byť musí, nič viac. Herecké obsadenie ma vôbec nezaujalo, herci nie sú zlí, ale nie je tu jediná postava, ku ktorej by som si vytvoril nejaký vzťah a to je v tomto žánri problém. Z réžie občas cítiť snahu, ale celkovo sa nad priemer nedostane a technická stránka je na tom podobne. Ale aspoň hudba je celkom slušná. Škoda, jednotku mám veľmi rád, má omnoho lepší dej, zaujímavejšie postavy, krásnu hudbu a hlavne je emocionálna, no toto pokračovanie je po všetkých stránkach horšie. Ale na priemer to aj tak stačí. 54%(26.8.2011)

"Nakonec všichni do jednoho skončíme stejně.."(18.12.2014)

Původní "Bang Rajan" si vůbec nepamatuju, takže nedokážu určit, jak moc je druhý díl podobný nebo snad návazný stejně jako nedokážu určit, jeslti se má jednat o nějakou inspiraci historií nebo jen standardní akčňák. Bohužel film nedokáže fungovat jako silný válečný příběh (bitevní scény působí moc předimenzovaně než aby působili reálně) ani jako nenáročná řežba (zbytečně mnoho mluvení a postav). Na druhou stranu akční scény jsou natočeny velice slušně, takže když už se bojuje, je na co koukat a ty nezáživný kecy se vždycky dají přetočit.(6.9.2011)

Uvádím jen, že se jedná o jednu z nejlepších bojových a válečných řežeb poslední doby. Thajci opět zabodovali!!!! A nepotřebovali k tomu ani Tonnyho Jaa ... MAZEC!!!!!!(25.1.2011)

Tak nám na Phúket zase vtrhli Barmani a jedinou překážkou v máčení oliv do Martini je jim opět partička nezvykle rezistentních vidláků z nějaké thajské prdele. Ti od posledně potrénovali přesilovky, nabrousili srpy a kladiva, přibrali do party militantního budhistického kněze, aby jim jeho filozofické žvásty poskytovaly morální podporu a takto posílení to zase dávají té barmské juntě pěkně sežrat. Bodejť by ne, když jejich největší bijec je stošedesáticentimetrový čahoun s velmi pěknými, těžkotonážními padesáti kily i s botama! A tak se chlapci hezky mydlí, v přestávkách si odskočí ke své kudlance na poctivou porci Zenu, zameditují a hurá zpět opíchat si každý svých šedesát až sto okupantů. A já se prostě někdy neubráním úsměvu při pohledu na ty snědé, anorektické zabijáky, svírající ve svých rachitických ručičkách cep na rýži, kterým ukazují těm neschopným Barmanům, jak správně namíchat pořádný Siam libre.(12.4.2011)

• - Snímka je hereckým debutom bývalej thajskej tenisovej jednotky Paradorna Schrichaphana. (arie)