Sniper

Dokumentární / Válečný

USA, 2009, 91 min

Emre Sahin

Scott Levy

Lehce propagandistický, opakující fakta, ale jinak bezpochyby zajímavý pohled na bojiště z pohledu ostřelovačů... Pěkně zpracované jednotlivé killy i dramatizace. Popis zbraní a situací od Vietnamu až po městské boje v Íráku...(8.1.2012)

Som síce pacifista, ale tak isto milujem akčné hry. Milujem Counter-Strike a môžete tri krát hádať, aká je moja obľúbená zbraň? Áno je to mnohými nenávidená Magnum Sniper Rifle (awp). Z dokumentu a hlavne z rozprávania profesionálov mi prišlo až zle. Nielenže ako súčasť cudzieho vojska vpadnú v záujme "demokracie" do cudzej krajiny, nielenže sú súčasť stroja na zabíjanie oni to dokonca berú ako hru. S úsmevom na tvári a absolútne bez emócií rozprávajú o "skóre", rekordoch či dokonca účinkoch zásahu na ľudské telo opomínajúc, že tá druhá strana si chráni vlastnú zem, že i oni majú rodinu, priateľov... Dokument glorifikujúci zabíjanie, kde je doslova povedané "lovíme ľudí". Pre zasvätenie sa do tajov a techniky ostreľovačov, pochopenia umenia presného zásahu či získania nezainteresovanej verejnosti o technike boja je však dokument na veľmi vysokej úrovni. Grafické zobrazenia, rekonštrukcie, výpovede zúčastnených a pokusy o opätovné napodobenie udalostí robia z dokumentu kvalitný materiál pre ľudí, ktorý sa o podobné veci zaujímajú.(5.2.2011)

• kurcatovium

Opravdu nechápu zdejší hodnocení. Dokument informačně v lepším případě průměrný, zato zpracováním naprosto příšerný. Jako by nestačilo, že se veškeré moudra musí pro jistotu 10x zopakovat (když už ne slovo od slova, tak aspoň nějakým opisem říct znovu a znovu totéž), doprovodné "animace" také opakují stále stejné laciné záběry. No a nakonec při pokusech o rekonstrukce střel, to už je fakt dementnost na n-tou až jsem u toho usnul... Dvě hvězdičky z milosti za zajímavé téma. Velmi, velmi slabé.(14.2.2015)

Velice zajímavý a poutavý dokument na téma těžkého údělu válečných odstřelovačů. Film je působivější a napínavější než celá řada snímků na dané téma.(26.5.2013)

Dokument je o určité skupině jednotlivců, kteří mají smysl pro humor. Z kde koho, případně čeho, si střílejí a rádi se tím do někoho strefují. ( Teď vážně - nejlepší dokument o odstřelovačích, který jsem viděl. )(24.11.2011)