Sniper

USA, 2009, 91 min

Emre Sahin

Scott Levy
  • kurcatovium

Opravdu nechápu zdejší hodnocení. Dokument informačně v lepším případě průměrný, zato zpracováním naprosto příšerný. Jako by nestačilo, že se veškeré moudra musí pro jistotu 10x zopakovat (když už ne slovo od slova, tak aspoň nějakým opisem říct znovu a znovu totéž), doprovodné "animace" také opakují stále stejné laciné záběry. No a nakonec při pokusech o rekonstrukce střel, to už je fakt dementnost na n-tou až jsem u toho usnul... Dvě hvězdičky z milosti za zajímavé téma. Velmi, velmi slabé.(14.2.2015)

Veľmi dobrý a zaujímavý dokument.(21.4.2012)

Dokument je o určité skupině jednotlivců, kteří mají smysl pro humor. Z kde koho, případně čeho, si střílejí a rádi se tím do někoho strefují. ( Teď vážně - nejlepší dokument o odstřelovačích, který jsem viděl. )(24.11.2011)

Som síce pacifista, ale tak isto milujem akčné hry. Milujem Counter-Strike a môžete tri krát hádať, aká je moja obľúbená zbraň? Áno je to mnohými nenávidená Magnum Sniper Rifle (awp). Z dokumentu a hlavne z rozprávania profesionálov mi prišlo až zle. Nielenže ako súčasť cudzieho vojska vpadnú v záujme "demokracie" do cudzej krajiny, nielenže sú súčasť stroja na zabíjanie oni to dokonca berú ako hru. S úsmevom na tvári a absolútne bez emócií rozprávajú o "skóre", rekordoch či dokonca účinkoch zásahu na ľudské telo opomínajúc, že tá druhá strana si chráni vlastnú zem, že i oni majú rodinu, priateľov... Dokument glorifikujúci zabíjanie, kde je doslova povedané "lovíme ľudí". Pre zasvätenie sa do tajov a techniky ostreľovačov, pochopenia umenia presného zásahu či získania nezainteresovanej verejnosti o technike boja je však dokument na veľmi vysokej úrovni. Grafické zobrazenia, rekonštrukcie, výpovede zúčastnených a pokusy o opätovné napodobenie udalostí robia z dokumentu kvalitný materiál pre ľudí, ktorý sa o podobné veci zaujímajú.(5.2.2011)

Technicky dokonalý dokument, který srozumitelně vysvětluje veškeré detaily přesné střelby za těch nejtěžších podmínek. Není pochyb o tom, že odstřelovači a jejich výkony v tomto dokumentu jsou hodni svého zápisu v Guinessově knize rekordů, nicméně zde to podle mě končí. Odmítám přijmout další krok v podobě toho, že je s nimi zacházeno jako s hrdiny. Nemám nic proti válečným filmům, ale tohle je krutá realita a já nesympatizuju s glorifikací zabíjení. Člověk, který sestřelí 16 hlav za 30 vteřin pro mě není automaticky hrdina, je to mistr svého řemesla, to ano, ale neshledávám na něm podstatný rozdíl oproti jiným mistrům, nejlepším sportovcům, nebo např. nejlepším hráčům počítačových her. Není to pro mě žádná modla ani bojovník za správnou věc. Voják je nástroj a z těch nejlepších nástrojů jsou vybroušeny stroje na zabíjení, nikoli hrdinové. 8/10(11.4.2015)