Oktavianus

Kupodivu to nebylo až tak strašné, jak bych od tureckého Draculy čekal, tvůrci se v některých fázích hodně drželi kopírování geniální verze z roku 1931, a proto se jim podařilo přijít s docela zajímavým filmem, kterému jsem dal sice lehce nadhodnocené tři hvězdy, ale nechci, aby se tu na tento film pohlíželo jako na krávovinu. Protože jí není. Jasně, je tu celá řada blbin, k nimž patří zdlouhavé scény v divadle (hlavní hrdinka Guzin - rozumějte Mina - je pěvkyně a tanečnice), odfláknutý závěr, příliš dlouhé pasáže v ději v Istanbulu (což je škoda, protože co se dělo na Draculově hradě, bylo přesnou kopií Browningovy verze - doslova, scény byly fakt stejné. A tedy dobré) a hlavně Dracula samotný: plešatý dědoušek s komicky křivými upířími tesáky, co mnohem víc než magie využívá rány pěstí. Legrační taky bylo, když se tvůrci snažili nasvítit jeho oči jako kdysi Lugosimu, ale úplně to nezvládli, nos tureckého Draculy vrhal dlouhý stín, co nasvícení mařil. No jo, no. Zato se podařila atmosféra, scény na hřbitovech s mrtvou Sadan (tedy Lucy) jsou fakt povedené jako z nejlepších draculovských bijáků. Škoda té prostřední části, kdy se film snaží jít vlastní cestou a nekopírovat starší vzor, pak selhává. Bez zajímavosti není ani to, že jelikož je film turecký, nenajdeme tu jediný kříž ani Hospodina, ale zmíněn je Alláh. Zkrátka jako rarita je to velmi zajímavé a pro ostatní diváky snesitelný film na jedno podívání. ()

corpsy

Na mierne zmeny v deji a zasadením do vtedy aktuálneho obdobia, ide o doslovný prepis Stokerovej knihy, čo len a len kvitujem. A na moje prekvapenie, Turci to všetko pekne nasnímali a vložili do vydarených, náležite pochmúrnych dekorácií. Nechýbajú ale aj náležite úsmevné scény, ktoré nám pripomínajú, že sme predsa len o kategóriu nižšie. Viď ,,dramatické,, finále, pri ktorom Dracula uteká pred prenasledovateľom po svojich (!), pričom má nadprirodzené schopnosti a dokáže sa zmeniť takmer na hocičo. A že vôbec pred tým obyčajným človiečikom zdrhá, keď má silu za dvadsať chlapov. Snímok, ktorý obhája zrejme iba labužníci a priaznivci podradných filmov. ()