235 000 000

(festivalový název)
  • Lotyšsko 235 000 000 (více)

Nejambicióznější dílo 60. let 20. století 235 000 000 bylo natočeno u příležitosti 50. výročí Říjnové revoluce 1917. Jedná se však o neobvyklý jubilejní film. Dokument není doprovázen mluveným komentářem a umožňuje obrazům, aby spolu s hudebním doprovodem hovořily samy za sebe. Snímek má dvě hlavní narativní a hudební složky: život obyčejných lidí a významné státní události. Vše zaznamenávaly čtyři štáby cestující po SSSR. Řídily se při tom manuálem, který vypracovali scenárista Herz Frank a režisér Uldis Brauns, významně ovlivnění Dzigou Vertovem. Výsledkem je emocionálně a vizuálně atraktivní portrét nadčasových okamžiků v lidském životě. (MFF Karlovy Vary)

ibeh

Oceňuji historickou unikátnost tohoto dokumentu. Chvílemi sice záběry působí hodně přelétavě, což je však dáno množstvím štábů, které se na snímku podílely. Odměnou jsou ale okamžiky ze všech možných koutů bývalého Sovětského svazu. Moc pěkně zde vidíme propastné rozdíly mezi významnými událostmi oficiální státní moci a různými oslavami obyčejných lidí i v odlehlých částech SSSR. Kromě rozmanitých tradic mne bavily i vtipné záběry s dětmi a mladými lidmi. Oproti tomu části s těžkým průmyslem a vojenstvím působily hrozivě, což byl patrně záměr pana režiséra. Jenom malá připomínka, že pro mladší generaci bylo těžké vnímat některé detaily, osobnosti (politici, kosmonauti) a události bez titulků. A ještě něco k názvu 235 000 000, snad značí počet členů tehdejší sovětské komunistické strany, ale nejsem si jistá. Mohu plně souhlasit s větou v obsahu: Výsledkem je emocionálně a vizuálně atraktivní portrét nadčasových okamžiků v lidském životě. A ještě dodám, že uvolněná atmosféra konce 60. let je zde velmi patrná, stejně jako byla i v naší společnosti a tvorbě. (53. MFF KV) ()