Zneužívaný

Česko, 2011, 75 min

Ivanna Benešová

Jan P. Muchow
  • Klobouček

Celý "dokument" nejvíce sráží hrané (přiznaně hrané) pasáže, které kombinují nechutnost s trapností. Jakkoliv závažná látka tím silně ztrácí na hodnotě. Zbytečně se v nich mluví, a k dobrému herectví nestačí jen odvaha se svléknout a provádět nechutnosti. Také to chce rozumné režijní vedení (domyslet postavám hloubku - maminka působí jako komiksová postava) a promyšlené záběrování. Zalehnutá čivava je silný motiv, ale musí se to natočit citlivě a ne záběrem a la Hollywood (kamerový jeřáb, stoupající nadhled nad postelí, dítě svírá mrtvou čivavu a volá: Rexíku, néééé!").. Téma ani závěrečná pointa není špatná, vůbec mi nevadí, že je dokument nahraný (hlavní představitel hraje poměrně slušně a jeho maminka je dokonce výborná, ostatní role ale pokulhávají), v Čechách má fiktivní dokument tradici a nechápu, proč je kolem toho tak rušno. A Vít Klusák nemá co kritizovat, když sám v rámci kampaně na svůj "Český sen" vypustil fiktivní trailer, ve kterém byly záběry, které se nakonec v "dokumentu" neobjevily. Nicméně Vít Klusák vládne filmovému řemeslu o mnoho lépe a tak mu to přirozeně jak v médiích tak u diváků prošlo. V případě svého hodnocení samotného filmu Zneužívaný bych nešel nad * (scénář, nápad a některé momenty jsou celkem dobré, ale na režii je vidět, že má Ivana velmi málo zkušeností - snad neměla jít tak brzy do celovečerního filmu a raději si vyzkoušet kratší formáty), ale zde hodnotím i téma, chytrou pointu, a kampaň, které se opravdu podařilo rozvířit zajímavou diskuzi především okolo kampaně samotné. Bohužel okolo samotného filmu asi žádná závažná diskuze nevznikne - není o čem mluvit. Dokument by mohla velmi dobře parafrázovat známá postavička ze South parku: "Zneužívání je špatné, ánó? Kdo zneužívá je špatný, ánó?)(28.9.2011)

Film roku!(18.10.2011)

• Dannysek4U

Vlastne docela dobrej napad zdevastovanej otresnym zpracovanim, otresnou zbytnelosti ega tvůrkyne a otresnym priznanim, ktery nekdo muze povazovat za odvahu, ale pro me je to jedna z nejsmutnejsich vet, co jsem kdy ve filmu zaslechl. Jasne, ze vsechno si vymyslet, je jednodussi. Ale vymyslet to dobre, to uz je umeni. A s tim nema Ivana B. spolecnyho vubec nic...(30.9.2011)

• Tetsuo

Téma pohlavního zneužívání je tu druhotné. Primární je snaha poukázat, jak se bulvárně podobných témat chytají média, která se prezentují jako seriózní. Ta kritika míří velmi správným směrem, ale film není tak propracovaný, aby to dokonale zaúčinkovalo.(3.10.2011)

• DrBuznička

poznámka z publika : "Kdyby ten film měl dvacet minut tak by v tom nebyl rozdíl" / režisérka: "To možná nebyl. Ale pak by to nemohlo jít do kina." / "Aha. Takže to je ten důvod proč je to tak dlouhý?" / "Jo."(18.10.2011)

• - V USA je film zpřístupňen až od 21 let. (LEGACY)