Zneužívaný

Česko, 2011, 75 min

Ivanna Benešová

Jan P. Muchow
  • Politik

Příběh je fikce. Benešová se snaží, ale je to bída.(16.7.2012)

• anli

Velmi silné téma,ke kterému se režisérka Ivana Benešová postavila formou fiktivního dokumentu(film se natáčel 4 roky a natočilo se kolem 80-ti hodin materiálu).Dospělý třicátník v něm vypráví,jak byl jako malý týraný svojí matkou,kterou při potyčce v 18-ti letech zabil.Takže divák sleduje současný Filipův život(po propuštění z vězení),do nějž jsou jako vzpomínky z dětství vkládány hrané pasáže.To je bohužel největší kámen úrazu,protože i když se oba hlavní herci(malý představitel Filipa a jeho matka)velmi snaží,vše vyznívá velmi křečovitě,podivně a místy trapně.Ano,jistě,režisérka nemá žádné zkušenosti,neb je to její první dlouhý film,ale asi právě proto měla zvolit kratší formát do televize a ne celovečerní film do kin.I ostatní výrazové a filmové prostředky jsou totiž velmi slabé,včetně kamery,která místy působí opravdu značně chaoticky.Hlouba postav tu není vůbec promyšlená,stejně jako neexistuje žádné režijní vedení nebo koncept.Je to škoda,protože je to silný příběh a několik dobrých nápadů a scén tu je.Pomáhá i hudba Jana P.Muchova,která je zajímavá a nápaditá.Nakonec největší mediální kampaň(ať už záměrně či nikoliv)způsobilo ono téma a údajné skandální části scénáře,kterých se hned chytla média.Podle mě to byl jen zbytečný mediální humbuk.Po chvíli přemýšlení dávám za několik slušných scén a hudbu 35% a nemám,co bych dodal.(1.10.2011)

• Tetsuo

Téma pohlavního zneužívání je tu druhotné. Primární je snaha poukázat, jak se bulvárně podobných témat chytají média, která se prezentují jako seriózní. Ta kritika míří velmi správným směrem, ale film není tak propracovaný, aby to dokonale zaúčinkovalo.(3.10.2011)

Film roku!(18.10.2011)

Nakonec vůbec ne tak špatné, jak jsem se obával. Výtky vůči technické stránce bych příliš vážně nebral, už jen proto, že se vlastně jedná o stylizaci budovanou stejně, jako příběh samotný. Jediný zásadnější problém bych viděl ve scénáři jako takovém, který prostě až příliš šustí papírem, aby bylo možné se byť jen na moment vžít do toho, že by to třeba nemusela být fikce. Jinak ale silné téma a se znalostí pozadí (inspirace skutečnými prožitky režisérky, existence článků na iDnes, ...) funguje výrazně lépe. Otázkou zůstává, kdo z diváků si je těchto faktů vůbec vědom...(26.10.2011)