Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Těšíte se po přečtení titulu na shledání s Robinem Williamsem a Billym Crystalem v nablblém remaku francouzské komedie Otec a otec (1983)? V tom případě nečtěte dál a běžte do kina! Všechny ostatní uklidníme, že naše dolování žumpy světové kinematografie ještě zdaleka nedosáhlo na dno, abychom se museli uchylovat k méně výhřevným náhražkám. Za názvem Den otců se schovává zřejmě nejšťavnatější snímek tohoto roku; příznačně distribuovaný firmou Troma Entertainment, z jejíž stáje vyběhly takové humorné deformity jako Toxický mstitel (1984) či Terror Firmer (1999). Čestné otcovství připadá kanadskému tvůrčímu spolku Astron-6, který tvoří pětice filmových fandů i profesionálů se zálibou v pokleslých filmech, campu a popové estetice osmdesátých let. Podobně jako nostalgická brakovka Somrák s brokárnou (2011) i tato líbezná óda na mechanické splatter efekty vznikla na motivy traileru na tehdy ještě neexistující film. Mezi oběma tituly bychom našli ještě řadu dalších podobností, ale pro pravověrné otrlce bude nejzásadnější informací, že vedle Dne otců vypadá comeback Rutgera Hauera jako mainstreamový čajíček. Ze začátku se vše tváří jako další záměrně nadsazený retro-grindhouse, kde hodně cáká krev, ženy jsou zásadně nahoře bez a vzduchem létají secesně formulované hlášky, vnitřnosti a kulky (ve všech významech). Ale pak se rozjede divoká horská dráha, kde padají veškerá myslitelná tabu, nevkus se snoubí s burleskou a prolamují se klišé žánrových snímků i normy tradiční kinematografie. Příběh o nelítostném mstiteli, jenž za pomoci kněze, traumatizovaného mladíka a striptérky s motorovou pilou vyráží zlikvidovat krátkozrakého kanibala, který znásilňuje a vraždí otce, se rozbíhá do absurdních směrů, takže obsáhne i animované sekvence či výpravy do Nebe a Pekla. (Festival otrlého diváka)

(více)

Recenze (52)

TERRORDROME 

všechny recenze uživatele

Otcovia to majú ťažké, temnými ulicami sa plíži úchylný obézny čurožrút z pekla Kryštof Mrták, znásilňuje, zabíja, rozrezáva, znovu znásilňuje a požiera chudákov bezbranných tatkov. Pár ľudí je na neho už pekne naštvaných a idú mu po jeho mastnom krku. Trochu nezvyklejšia Troma ktorá kráča cestou Somráka s Brokovnicou, teda ponúka štýlovo oplieskanú drsnú zábavu potretú ktrvou a hnusom. Na taký poloamatersky grinďák je to nakrútené prekvapivo profesionálne, obraz je podobne ako v Planéte Teror účinne zbastardený do retro podoby zo 70-tych rokov, gore efekty na úrovni a tvorcovia dokázali vypotiť dostatok úchylných nápadov. Predovšetkým záverečná polhodina sa začne vykrúcať do neočakávane vysokej psychedelickej špirály, keď hrdinovia spáchajú samovraždy aby si to mohli v pekle rozdať s obrovským slizkým Démonusom Mrtákusom a zachránili dušu sestry jednookého pomstiteľa. Brutalita, dementný čierny humor a zvracanie čriev, treba niečo dodať? Okrem Mrtákových homoznásilňovačiek snáď len toľko že Tromácky guru Lloyd Kaufman tu hrá Boha a dokonca nechýba ani Grindhousovská falošná reklama na akýsi stupídny scifáč. Takže je tam všetko čo taká béčková somarina vyžaduje a ja uznanlivo pokyvujem svojou strapatou hlavou.. ()

kulyk 

všechny recenze uživatele

Nudné, klišoidní romantické drama bez špetky invence. Vše již bylo viděno dříve, pustit se do experimentů neměli tvůrci odvahu. Zápletka je postavena na klasické kostře hollywoodských filmů masové spotřeby, jakých oko divákovo spatřilo již tuny. A nebo si dělám prdel..... Bude to znít odvážně, ale ku přidělění vyššího počtu pěticípích mi chyběla větší porce ujetosti. Humor se tam semo tamo proplíží, úchylné by to vcelku i bylo, ovšem mezi mé kultovní píčárny se tento biják bohužel asi nezařadí. Ale Ahab, ohozený do kurvího oblečku, s pudrem a růží nanesenými na plnovous a s nalepeným papírovým okem přes černou pásku potěšil jako již dlouho nic. Z čehož můžete odvodit, jak veselý a spokojený život žiji. ()

Reklama

JFL 

všechny recenze uživatele

Všem, kteří se podivují nad tím, že "Den otců" je takový nějaký jiný než, co mají tradičně spojeného s Tromou, lze jednoduše odpovědět, že to plyne z prostého faktu, že to není film od Tromy. Jistě, je tam Kaufman, na začátku je tromácký štempl a z jednoho záběru lze vyrozumět, že dějištěm je Tromákov, jenže kreativní míza tentokrát vyvěrá z útrob tvůrčího spolku Astron-6. Troma pouze iniciovala vznik filmu na základě fiktivního traileru (geneze projektu je totožná jako u "Machete" či "Somráka s brokárnou") a pak výsledek produkovala. Ačkoli pětice kanadských nadšenců skrývající se za skupinovým titulem svou estetikou v mnohém Tromu připomíná, zásadnější je právě to, v čem se liší. Zatímco tromácké tituly se vyznačují drzou přímočarostí, v případě Astron-6 je základem pastiše svobodomyslnost, potažmo nesvázanost tradičními normami vyprávění a logikou. Postavy se tak můžou chovat jako snůška filmových klišé, ale současně žánrové normy podvracet svou absurditou. To samé platí i o vyprávění, které začíná jako (rape-and-)revenge movie, ale neustálými odbočkami skončí až v pekle a nebi. Právě nadhled, hravost a adorační zalíbení v 80's stylu (od módy po narativní vzorce) odlišují tvorbu Astron-6 od řady dalších nadšenců, kteří točí své filmečky s hrstkou gore a filmových klišé. Nelze než nadšeně vyhlížet další celovečerní projekt skupiny. ()

pornogrind 

všechny recenze uživatele

Tromu mám rád, ale tohle bylo divný. Jako seriózní film se to brát nedá a na Tromu mi to přišlo, že se Father's Day drží hodně při zemi. Film má zbytečně přepálenou stopáž a ještě k tomu mi to nepřišlo ani extra vtipný. Líbil se mi Old School(ovej) look a i gore se místy celkem povedlo. Ale jako celek mě to neoslovilo. Většinu stopáže jsem spíš trpěl než bych se bavil. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (2)

  • Verze filmu vydaná na Blu-ray je přibližně o dvě minuty kratší než verze původně promítaná na filmových festivalech, včetně Festivalu otrlého diváka. Z důvodu dosažení plynulejšího tempa filmu byla vystřižena řada, zpravidla pouze několikavteřinových záběrů či kratičkých sekvencí. (JFL)

Reklama

Reklama