Dokonalá skrýš

Stash House

Dokonalý úkryt

Thriller

USA, 2012, 95 min

V rámci možností dobrej film. Dolph si roli užívá a jeho komplic na tom není jinak. Film je celkově o něco horší než Panic Room (má taky několikati násobně menší rozpočet) ale nepůsobí tak matně jako třeba Schumacherův Trespass. Nebýt některých klasických klišé a být tam víc surovosti, určitě bych dal i pátou. Ikdyž je tu Lundgren a nebo Faris tak tu rozhodně nečekejte žádnou rvačku, možná tak škádlení.(13.5.2012)

Je to nadpriemerný thriller. Má celkom dobrý príbeh o mladom páre, ktorý si práve kúpil dom svojich snov, ktorý bol predchádzajúcim majiteľom zabavený bankou, ale v priebehu prvej noci v ňom nájdu ukryté drogy a tak potrebujú uniknúť. Lenže vonku na nich čaká dvojica zločincov, ktorí v dome ešte majú nevyriešené veci a ich odísť len tak nenechajú. Spracovanie nie je zlé, ale nie som s ním až tak moc spokojný. Film si ma získal hneď na začiatku, úvodná scéna je zaujímavá, aj keď pre film nemá žiadny väčší význam, následné zoznamovanie s hlavnými hrdinami nie je také nudné ako obvykle v podobných filmoch, čo ma tiež v dobrom prekvapilo, lenže problém je, že keď sa už začne diať to hlavné, tak sa na to síce bez problémov pozerá, ale nie je tu vôbec nič, čo by mohlo výraznejšie zaujať, žiadna výnimočná situácia, zaujímavý moment, alebo krvavá scéna. Celá táto hodina stojaca na štvorici postáv je len čisto priemerná štandardne odvedená práca, nič viac. Až záverečná dvadsaťminútovka sa už celkom zmení a pôsobí lepším dojmom, takže s tým som už pomerne spokojný. Čo sa týka samotnej akcie, tak kvôli žánru sa tu samozrejme nič výraznejšie čakať nedá, len samé naháňačky v dome a po pozemku, prípadne ukrývanie a podobne a k tomu pár obyčajne zastrelených ľudí, takže nič, čo by stálo za zmienku. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, tu prakticky ani nemám čo vytknúť, film stojí na štyroch postavách, hlavný pár je dostatočne sympatický, takže som nemal problém im fandiť, ale zároveň aj dvojica zabijakov je slušná, samozrejme hlavne Lundgren, hlavný dôvod, kvôli ktorému som tento film pozeral, stále tu má svoju typickú charizmu, ale tu sa dosť drží na uzde, očakával som ho v jeho psychopatickejšej polohe, ale miesto toho tu väčšinu času pôsobí dojmom relatívne slušného zabijaka, ktorý si len chce splniť úlohu a ísť domov, až v tej záverečnej dvadsaťminútovke je už výraznejší a získava si pre seba plný priestor. Réžia a technická stránka sú až prekvapivo slušné, po nedávnom filme El Gringo od tohto režiséra, ktorý bol preplnený rôznymi zbytočnými kamerovými a strihovými nápadmi, ktoré dojem len kazili je toto klasická normálne odvedená práca, ktorá mi v tomto type filmu sedí najviac. Jedine tie zábery z bezpečnostných kamier, ktorých je v prvej polovici dosť mi prišli úplne zbytočné, ale to je jediná slabina. Škoda, rád by som tomuto filmu ešte tú jednu hviezdu pridal, v rámci svojej kategórie je to dobre natočený a dobre zahraný film, ktorý nenudí a ničím neurazí, lenže scenár neobsahuje vôbec nič zapamätaniahodné a ani žiadnu lepšiu akciu, takže raz pozrieť stačí. 62%(23.5.2012)

• verbal

Áda zase jednou dostal honorář v konvertibilní měně, nemusel škemrat v Bulharské směnárně o lepší kurz a dokonce jsem měl dojem, že měl ve filmu i souvislý dialog!!! A tak je docela škoda, že scénář napsal někdo při cucání prstu Mezi ploty, když dopíjel Panicův rum. Jinak je to docela hezký příklad toho, jak jednoduše přinutit diváka, aby se ztotožnil s kladnými hrdiny. Celou dobu jsem si nepřál nic jiného, než aby Dolfi zakroutil té nesympatické krávě krkem, střelil toho geneticky modifikovaného Cruise mezi oči a odjel v žigulíku zpět na Balkán vraždit nějaké ruské žoldáky.(24.5.2012)

No na to, jaký byl malý rozpočet (4mil.USD), tak se film režisérovi povedl. El Gringo od tohoto režiséra nebylo nic extra, ale tohle mi sedlo. Sice téměř celá hodina velké napětí jen, ale všichni herci hráli v rámci možnosti dobře. Ke konci samozřejmě zazářil můj favorit Lundgren, takže velká spokojenost u mě. Takže poctivých 78% = ****(28.5.2012)

Každý dům má své temné tajemství. Teď je jen na něm, kdy je hodlá vydat. Co takhle s ním vyrukovat v noci a nečekaně. Mladí manželé si pořídí hnízdečko lásky. Počáteční nadšení z výhodné koupě domu opadne, když na pozemek vtrhne ozbrojená dvojice překupníků drog, kteří se nevybíravě dožadují toho, co si v domě zapomněli. V útrobách domu se skrývá cosi cenného a drogy to nejsou, i když jich je v domě ukryto takové množství, že by to stačilo na několik konsekutivních doživotních trestů. Po zuby ozbrojení chlápci po heroinu nepasou, jak se zprvu manželé domnívali. K jejich překvapení úhledně zabalené balíčky s bílým práškem končí v popelnici, když je odevzdávají maníkům. Gauneři neopustí pozemek a nadále budou obléhat dům, manželé se zase nehodlají vzdát domu, který byl původním majitelem, drogovým bossem, předělán na nedobytnou pevnost, ale hlavně jim jde o to dožít se rána. Začíná noční boj o přežití. Vtip je v tom, že divák nějakou dobu tak docela neví, na čem je a co si pro něj vyhlášení "béčkoví" producenti Moshe Diamant & Courtney Solomon, rozkoukávající se scenárista Gary Spinelli a bezejmenný režisér Eduardo Rodriguez přichystali. A ono to má příjemnou noční atmosféru, film se z 80% odehrává v noci a šeru, neotřelou storku, vynalézavou kameru, která v první polovině kombinuje dobře vypadající snímání se záběry z bezpečnostních kamer před domem, najde se i pár mini zvratů, plus to, že se divák v polovině filmu dozvídá, co bylo předmětem hry na přetahovanou. Víc navrch má dvojka ničemů, sympatičtí manželé nejsou přímo poserové, chovali se i celkem reálně, i když nějaká méně smysluplná jednání a rozhodnutí samozřejmě nechyběla. Začínající scenárista Spinelli má potenciál, kdyby ho neměl, nenajal by si ho Tom Cruise, aby pro něj napsal ambiciozní story pro jeho budoucí filmový projekt. Tahle story je především dynamicky sepsaná a zajímavě vedená, občas i atmosférická, standardně napínavá. Je fakt, že toho napětí se mohlo vymáčknout i víc. Šance na to byly nemalé. Některé scény byly v rámci béčkových kvalit filmu neotřele podány. Herecké obsazení sympatické. Vnadná Briana Evigan & "cruisovsky" disponovaný Sean Faris hrály, jako když jim fakt šlo o život, z villain dvojky Doplh Lundgren & Jon Huertas šel respekt. Rodriguez natočil solidní thriller. Závěr byl zbytečně standardně béčkoidní, chyběla i hutnost čišící z vyhrocené až krajní situace, od diváka film vyžaduje i určitou míru tolerance ohledně plnohodnotného logického chování všech zúčastněných aktérů. Rozhodně však tahle hra kočky s myší splnila svůj účel nad očekávání dobře. 70%(8.9.2015)